Zekai Aksakallı'yı Özel Kuvvetler'den alan ifade iddiası

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Zekai Aksakallı'nın Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan alınmasında, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in tanık sıfatıyla verdiği ifadenin etkili olduğunu yazdı. İfadenin Aksakallı ile ilgili bölümü ise daha önce basında yer almamıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Nagehan Alçı, Korgeneral Zekai Aksakallı'nın Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 2 Kolordu Komutanlığı'na kaydırılmasında etkili olduğu iddia edilen savcılık ifadesini paylaştı. 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in darbe girişimi sonrası tanık sıfatıyla verdiği ve karargâh içerisinde rahatsızlık yarattığı öne sürülen savcılık ifadesinde, Aksakallı'ya ilişkin olarak "Kendisi dışarıdan çatışma seslerinin geldiğini, çıkacak durumda olmadığını, hanımını teskin etmekle meşgul olduğunu ifade etti" denildi.

Aksakallı, hakkında verilen görev değişikliği kararına tepki göstererek istifa etmişti. Genelkurmay'ın devreye girmesiyle ikna edilen Aksakallı'nın yarın yeni görevi olan 2. Kolordu Komutanlığı'nı devralması bekleniyor.

Nagehan Alçı'nın bugün, "Aksakallı’yla ilgili o ifade" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Pazartesi günü Korgeneral Zekai Aksakallı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınmasının olası sebepleri üzerine farklı kaynaklardan edindiğim izlenimleri yazmış, emekli hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok’un bana söylediği bir ifadeye işaret etmiştim. Bu ifade 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na tanık sıfatıyla ocak ayında verdiği ifade idi. Somut bir şeydi yani. Hemen yine akıl almaz komplolar üretilmeye başlandı. Aksakallı’yı karalama kampanyası başlatmışım vs... Hakikaten yaratıcılıkta sınır yok.

Aylar önce ortaya çıkan ifadenin bu bölümü basında hiç yazılmadı. Ben Hürriyet’in başarılı muhabiri Fevzi Kızılkoyun’dan aldım. İsmail Metin Temel’in Malatya Başsavcılığı’na söylediklerinin ilgili bölümü şöyle:

'Helikopter gittikten sonra (İfadenin bütününde kendisini infaz etmek için gelen bir helikopterden bahsediyor-N.A) beni telefondan Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı aradı. Bana kendisinin kaçırılmak istendiğini, kurtulduğunu, şu anda da evde olduğunu, karargâhının ise işgal edilmiş olduğunu ifade etti. Ben de hemen karargâhına gitmesini, karargâhı temizlemesini söyledim. Kendisi dışarıdan çatışma seslerinin geldiğini, çıkacak durumda olmadığını, hanımını teskin etmekle meşgul olduğunu ifade etti. Ben de Özel Kuvvetler’e ait bir helikopterin geldiğini, şakayla karışık vaziyette ‘İnfaza göndermişsin’ dedim... Kendisi bu hususta yorum yapmadı. Bu görüşme kendisinin beni cep telefonundan araması ile gerçekleşti. Bu tür bir görüşme mutad bir görüşme değildir...'

Metni aynen yayınladıktan sonra bir kez daha soruyorum: Acaba Zekai Aksakallı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınmasında bu ifadenin yarattığı rahatsızlığın bir etkisi var mı? Aksakallı gözlerden bir süreliğine uzakta tutulmak mı istendi?"

Zekai Aksakallı görevini devrediyorZekai Aksakallı görevini devrediyor