13 gazetecinin davasında 2 tahliye

Aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da olduğu 13 gazetecinin yargılandığı davada Bünyamin Köseli ve Cihan Acar tahliye edildi. Bir sonraki duruşma 24 Ekim'de görülecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'FETÖ'nün medya yapılanması iddiasıyla, 'örgüt üyeliği' suçundan yargılandıkları davadan tahliye edildikten sonra 'darbeye teşebbüs' soruşturması nedeniyle tekrar tutuklanan aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'unda bulunduğu 12'si tutuklu 13 kişi hakkında karar açıklandı.

Evrensel'de yer alan habere göre, mahkeme Bünyamin Köseli ve Cihan Acar'ın tahliyesine karar verdi. Dava, gazetecilerin daha önce tahliye edildikleri 'terör örgütü üyeliği' davasıyla birleştirildi.

Duruşma sabah ilk olarak  Ali Akkuş’un savunmasıyla başladı. ByLock kullanıcısı olmadığını söyleyen Akkuş, “Yeni iddianamede 5 ByLock kullanıcısı ile görüştüğüm iddia ediliyor. Konuştuğum kişilerin telefonlarında ByLock olduğunu bilmem mümkün değildir. Konuştuğum ByLock kullanıcısı kişilerden 4’ü çalışma arkadaşlarım. Birinin ise köylümüz olduğunu babamdan öğrendim, tanımıyorum. Hakkımda önceki davadan farklı bir iddia yok. Aynı konuda 2. kez yargılama yapılamayacağından bu davanın reddini talep ediyorum” dedi.

'BENİM PASAPORTUM BİLE YOK'

Akkuş’un savunmasını tamamlamasının ardından duruşmada Yetkin Yıldız’ın savunmasına geçildi. “Elimde iki iddianame var. Bu iki iddianamenin aynı olduğunu görüyorum” diyen Yıldız, “Aynı suçlamayla bir taraftan örgüt üyeliği ile bir taraftan darbe ile yargılanıyorum. Hakkımda yurtdışına çıkış iddiaları var. Benim pasaportum bile yok, hayatımda hiç yurtdışına çıkmadım” dedi. İddianamede geçen telefon görüşme kayıtlarına ilişkin açıklama yapan, Yıldız, “Gazeteci mesleği gereği herkesle görüşür. Bu nedenle bir gazeteciye bunları sormak garip” dedi.

DAVA DOSYALARI BİRLEŞTİRİLDİ

Sanıkların savunmasının tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı mütalaa verdi. Savcı mütalaasında, sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan yargılandıkları dava ile dosyanın birleştirilmesini talep etti. Tüm sanıklar için tutukluluğun devamını isteyen savcı, bunun gerekçesini ise “kuvvetli suç şüphesi, sanıkların kaçma ihtimali, verilmesi muhtemel cezaların süresi” ile açıkladı.

Verilen bir buçuk saatlik aranın ardından kararını veren mahkeme Bünyamin Köseli ve Cihan Acar'ın tahliyesine karar verdi. Dava, gazetecilerin daha önce tahliye edildikleri "terör örgütü üyeliği" davasıyla birleştirildi. Dava birleştirildiği için bir sonraki duruşma 24 Ekim 2017'de görülecek.