Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu'nun aklı başına gelmiş

Başbakan Binali Yıldırım, gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'Sen - ben kavgasını bırakalım' sözlerini değerlendirmesi istenen Yıldırım, "İyi aklı başına gelmiş demek ki. Önce kendisi bu işi bıraksın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan bayram tatili için tarih verdi. Yıldırım, "Bayram tatili ile ilgili kararı salı günü Bakanlar Kurulu'nda alacağız" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Konuyu Salı günü Bakanlar Kurulu'nda değerlendireceğiz. Orada bir karar vereceğiz. Toplumun bir kesimi 'çalışmaya devam edeceğiz' diyor, bir kesim de 'tatile devam edelim' diyor. Artısını eksisini ele alacağız. Benim bu konuda şahsi fikrim olmaz" diye konuştu.

'ÖNCE KENDİ BU İŞİ BIRAKSIN'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'Sen - ben kavgasını bırakalım' sözlerini değerlendirmesi istenen Yıldırım, "İyi aklı başına gelmiş demek ki. Önce kendisi bu işi bıraksın. Memleketi, milleti yabancılara şikayet etmekten vazgeçsin. 'Türkiye güvensizdir, can ve mal güvenliği yoktur' demekten vazgeçsin. Adaletin verdiği kararlara saygı duysun. Belirli suçlarla hakkında kovuşturma devam edenlere sahip çıkmasın. Bıraksın, adalet rahat çalışsın. Biz zaten çalışıyoruz. 15 yıldır çalışıyoruz. Kılıçdaroğlu'nun da bu noktaya gelmiş olmasından memnun olduk" diye konuştu.

'Komplo' iddialarına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "Böyle bir evham içerisinde böyle bir şey söz konusu olamaz. Adalet herkese lazım. Bir şekilde bir suçlama ile yargılanan insanlara sahip çıkmak adalet aramak değildir. Bırakalım yargı bağımsız, tarafsız şekilde çalışsın. Yargıyı etkilemeyelim. Gerçekler ne ise ortaya çıksın. Onun için sayın Kılıçdaroğlu bu işlere kafa yoracağına ileride nasıl ülkeye daha fazla faydalı olurum, terörün sona erdirilmesi için, bölgesel sorunların tamamen ortadan kaldırılması için o değerli fikirlerini kamuoyu ile bizlerle paylaşsın. Şikayet etmekten artık vazgeçsin bunu bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK POLİTİKASINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK'

Bu hafta yapılan Güvenlik toplantısında alınan kararlara ilişkin bir soru üzerine Yıldırım şöyle konuştu:

"Türkiye'nin güvenlik politikasında herhangi bir değişiklik yok. Gerek hudutlarımızda gerekse dışında vatandaşımızı rahatsız eden terör tehdidi olan her durumda Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını bugüne kadar kullandığı gibi bundan sonra da kullanamaya devam edecek. Eğer tehdit, hudutlarımızın dışında ise durum yine aynı" diye yanıt verdi.

Yıldırım, "Özellikle İdlip'te son günlerde meydana gelen gelişmeleri dikkate alarak o bölgede 150 kilometrelik Hatay'ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz. Malum orada radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı. Burada yaşanacak gelişmelere göre yapılacak operasyonlara dikkate alarak biz hem insani dram yaşanmaması için hem de sınırlarımızdan ülkemize yönelik tehditlerin oluşmaması için tedbirlerimizi alıyoruz.

Baştan beri söylediğimiz bir şey var; sınırlarımızın özellikle Suriye ve Irak'ta yeni bir yapay devlet oluşturma gayretlerine asla biz müsamaha etmemiz, izin vermemiz söz konusu değil. Bu konuda muhatap ülkeler ile gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz. Şartlar ne olursa olsun ülkemizin milli menfaatlerine, hükümranlık haklarına, güvenliğine yönelik bir tutum gelişme yaşarsak geçmişte olduğu gibi gelecekte de buna karşılık vermekten tereddüt göstermeyiz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler tatil Başbakan bayram