Cumhuriyet, Nuray Mert’in yazılarına son verdi

Cumhuriyet gazetesi Nuray Mert’le yollarını ayırdı. Gerekçe ise Mert’in son dönemdeki yazılarının Cumhuriyet’in yayın ilkeleriyle ters düşmesi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet gazetesi Nuray Mert’in yazılarına son verme kararı aldı. Gerekçe olarak, Mert’in son dönemdeki yazılarının Cumhuriyet’in yayın ilkeleriyle ters düşmesi gösterildi.

Mert’e kararı Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç iletti. Erinç, kararın, ‘Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet yöneticilerinin bilgisi dahilinde alındığını’ vurguladı. Mert, son günlerde özellikle evrim teorisi ve müftülere nikah yetkisine ilişkin yazılarıyla tepki toplamıştı.

Kararın ardından T24'e konuşan Nuray Mert; "Orhan Erinç, kararın Silivri Cezaevi'ndeki tutuklu yönetici arkadaşlarımızın bilgisi dahilinde verildiğini söyledi. Beni Cumhuriyet'e davet eden Akın Atalay'dı. Cumhuriyet'in Kemalist çizgisini bildiğim için davet karşısında çok titiz davrandım ancak Akın Atalay, gazetenin dar vizyonunu genişletmek için böyle bir davette bulunduğunu söyledi. Devletin baskısıyla hapiste olan arkadaşlarım mahalle baskısıyla beni gönderdilerse buna kişisel olarak da çok üzülürüm" dedi.