HDP'li Bilgen 7 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

İstanbul Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 25.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 7 ay sonra ilk duruşmaya çıkacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Merkez Yürütme Kurulunun (MYK) 2014 yılı ekim ayında IŞİD saldırısı altında olan Kobanê için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen bugün hakim karşısına çıkıyor.

Bilgen, 29 Ocak’ta Ankara Esenboğa Havaalanında gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce 'adli kontrol' ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcının itirazı üzerine Bilgen, 31 Ocak’ta tutuklanmıştı. olmuştu.

DİYARBAKIR 5. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NDE YARGILANIYOR

Silivri Cezaevi'nde 7 ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Bilgen hakkında siyasi parti faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar ve katıldığı etkinlikler nedeniyle “örgüt üyeliği”, “suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması” iddialarıyla 11 yıldan 25.5 yıla kadar hapis isteniyor.

Bilgen bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak. (HABER MERKEZİ)