Akın Öztürk fotoğrafını kabul etti

Akıncı Üssü davasının beşince celsesi başladı. Sorgulanan eski General Akın Öztürk, Akıncı Üssü'ndeki fotoğrafını kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Darbe girişimine katılan askerlerin 15 Temmuz gecesi komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın beşinci celsesi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

İLK KEZ BİR SANIK KENDİSİNİ TEŞHİS ETTİ

Duruşmada o dönem YAŞ üyesi olan Akın Öztürk’ün çapraz sorgusuna  geçildi. Akın Öztürk’e  Akıncı Üssündeki çekilen 15 fotoğraf gösterildi ve kendisi olup olmadığı soruldu. Arka arkaya 15 fotoğraf gösterildi. Akın Öztürk kendisi olduğunu kabul etti. Fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Öztürk, rahat tavırlar içinde olmadığını savundu. Böylece ilk kez bir kişi Akıncı Üssünde kendisini teşhis etti. Daha önce ifade veren sanıklar fotoğrafları reddetmişler, orada olmadıklarını öne sürmüşlerdi.

‘HULUSİ AKAR’DAN ÖĞRENDİM’

Akın Öztürk ayrıca “darbe girişimi olduğunu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan öğrendiğini” öne sürdü. Sanık avukatlarından Şemsettin Altan, şu anda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olan Nihat Kökmen’in, 16 Temmuz’da Akın Öztürk’ün Akıncı’dan ayrılma teşebbüslerine dair ifadesini okuyarak, “Eğer bu ifade doğruysa geceden sabaha kadar tek görgü şahidiniz olan Hulusi Akar, ‘Akın’ın işini çözün’ derken kamuoyu ve basın sizi nasıl bir numara ilan etti? Akar da mı sizin hakkınızda yanıldı?” sorusunu yöneltti?

Akın Öztürk, o gün Akar’la birlikte Çankaya Köşkü’ne giden Mehmet Dişli’nin, kendisi için 5-10 defa Eskişehir harekat merkezini aradığını, en son Akar’ın Başbakan ile konuşup, Nihat Kökmen’i aradığını söylediğini belirterek, “Ben de zaten Akar’ın, Başbakan ve toplantıdakilere, ‘Siz ne diyorsunuz, gidin ya’ diyerek, benim kendisine yardım etmeye çalıştığımı anlattığını duydum. Tanığı Dişli Generaldir, sorun” dedi. Avukat Altan 400 gün geçtiği halde Akar’ın kendisine niye sahip çıkmadığını sorması üzerine de Öztürk, zaman geçince bazı şeylerin değiştiğini, hava kuvvetleri komutanın da sonradan değişik şeyler söylediğini kaydetti.

'DAMADIN DARBECİ Mİ?' 

Öztürk, mahkemenin "Damadın FETÖ’cü mü?" sorusuna "Efendim yargılama devam ediyor. Şimdi olduğunu söylersem 'babası onu ihbar etti' derler" cevabını verdi. (HABER MERKEZİ)