Tutuklu gazetecinin saçları zorla kesildi

Tutuklu gazeteci berbere götürüldü. Koltuğa oturan gazetecinin saçları zorla kesildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tutuklu gazeteci Cihan Acar'ın saçları gardiyan tarafından zorla kesildi. Gazeteci Cihan Acar saçlarını tutukluluk süresince uzatmaya başlamıştı. Acar’ın avukatı Mustafa Söğütlü ise yaşananları “İşkence suçu” olarak değerlendirdi.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 29 Temmuz 2016’da tutuklanan gazeteci Cihan Acar’ın 1 yıldır uzattığı saçları tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 9 Nolu’daki gardiyanlar tarafından zorla kestirildi.

Acar’ın avukatı Mustafa Söğütlü’nün aktardığı bilgiye göre Acar geçtiğimiz hafta başında gardiyan tarafından berbere götürüleceği söylenerek koğuşundan çıkarıldı. Söğütlü, Acar’ın ilk etapta saçının biraz toplanacağı düşüncesiyle itiraz etmediğini ancak berber koltuğuna oturup tamamının kesileceğini öğrendiğinde itiraz ettiğini, bunun üzerine 4-5 gardiyanın daha berbere gelerek zorla saçını kestirdiklerini anlattı.

Dün Acar’ı ziyaret için cezaevine giden Söğütlü, “Cihan saçlarını 1 yıldan uzun süredir uzatıyordu. Aslında daha kısa keseceklermiş fakat berber de mahkum olduğu için normal erkek saçı boyutlarında kesmiş” dedi.

'GAZETECİYE İŞKENCE YAPILMIŞTIR'

Avukat Mustafa Söğütlü, yaşananlardan sonra Acar’ın psikolojisinin kötü olduğunu belirterek, “Gardiyanlar Cihan’ın istemediği bir şeyi zorla yaparak işkence suçu işlemiştir. Cihan kötü muameleye ve işkenceye maruz kalmıştır” diye konuştu. Söğütlü, yaşananlara ilişkin İnfaz Savcılığı’na ve Acar’ın yargılamasının yapıldığı İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.