Hakimler ve Savcılar Kurulu, 3 kararname yayınladı

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yayınladığı yeni kararnamelerle, 45 kişinin görev yerleri değiştirildi. 65 askeri hakim de yeni görevlere atandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 3 yeni kararname yayınladı. İdari yargıda 5, adli yargıda ise 40 kişinin görev yerleri değiştirildi. Askeri yargının kaldırılması nedeniyle, 65 askeri yargı mensubu da idari ve adli yargıda yeni görevlere atandı.

HSK, bugün yayınladığı 3 kararname ile yargıda görev değişiklikleri yaptı. "1037 Sayılı Adli Yargı Kararname"yle 40, "1038 Sayılı İdari Yargı Kararname"yle ise 5 kişinin görev yerleri değiştirildi.

16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğiyle askeri mahkemeler kaldırılmıştı. Askeri hakimlerin sivil mahkemelerde görev yapabilmesine olanak sağlayan kanun maddesine dayanılarak, 65 askeri hakim idari ve adli yargıda görevlendirildi. Askeri hakimlerin yeni görev yerleri "1036 Sayılı Kararname" ile duyuruldu.

HSK'den yapılan açıklamada kararnameye ilişkin inceleme taleplerinin, en geç 08 Ağustos mesai bitimine kadar, UYAP üzerinden yapılabileceği belirtildi. Askeri hakimlerinse, HSK Gelen Evrak Bürosu'na ya da görevli oldukları kurumlar aracılığıyla yapmaları gerektiği kaydedildi. Atamaların tam listesi şöyle:

ASKERİ HAKİM ATAMALARIN LİSTESİ

askeri-yargi-1-gdozel askeri-yargi-2-gdozel

ADLİ YARGI ATAMALARININ LİSTESİ

adli-yargi-1-gdozel

adli-yargi-2

İDARİ YARGI ATAMALARINI LİSTESİ

idari-yargi

(HABER MERKEZİ)