Protokol kavgasını müfettişler soruşturacak

Ordu'da protokoldeki kavgayla ilgili İçişleri Bakanlığı 2 müfettiş görevlendirdi.  Ordu Valisi Seddar Yavuz "Ordu adına utandım" dedi. Emniyet Müdürü'nün protokole oturmasını engellemekle suçlanan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise "Emniyet Müdürü protokolde 41. sırada. En öndeki sıralara oturmaya çalıştı" diyerek kendini savundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanlığı, Ordu'nun Aybastı İlçesi'ndeki Perşembe Yaylası Şenlikleri'nde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un da bulunduğu protokol tribününde İl Emniyet Müdürü Suat Çelik ile Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Enver Yılmaz'ın korumaları arasında çıkan kavgayla ilgili 2 polis başmüfettişi görevlendirdi. Ordu Valisi Seddar Yavuz, kavgayla ilgili olarak, "Ordu adına utandım, utanmalıyız" dedi.

Ordu'nun Aybastı İlçesi Perşembe Yaylası Şenlikleri'nin dünkü son gün etkinlikleri öncesi, şenlik alanındaki protokol tribününde yer düzeni konusunda kavga çıktı. Ordu Emniyet Müdürü Suat Çelik, protokolde kendi adı yazılmayan bir koltuğa oturunca, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz müdahalede bulundu. Müdür Çelik ve Başkan Yılmaz arasında tartışma yaşanırken, Büyükşehir Belediyesi zabıtaları ve Emniyet Müdürü korumaları da buna karışınca arbede çıktı.

BAKAN EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un da ezilme tehlikesi geçirdiği kavgada, komandolar ve korumaların erken müdahalesi olayları yatıştırdı. Bakan Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz ve Emniyet Müdürü Suat Çelik yoğun güvenlik önlemi altında, şenlik alanını terk etti.

İçişleri Bakanlığı tarafından dünkü bu gerginlikle ilgili 2 polis başmüfettişi görevlendirildi. Bu sabah Ordu'ya gelen polis başmüfettişlerinin çalışmalarına başladığı, Başkan Enver Yılmaz ve Emniyet Müdürü Suat Çelik'in de ifadelerine başvurarak kavga olayınının detayını araştıracağı öğrenildi.

VALİ YAVUZ: UTANMALIYIZ BİRAZ

Öte yandan Ordu Valisi Seddar Yavuz, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir restoranda gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Gazetecilerin Perşembe Yaylası'ndaki kavgayla ilgili sorularını da yanıtlayan Yavuz, "Herşey herkesin gözü önünde oldu. Bu konuyla ilgili benim bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Bütün görüntüler de ortada. Bunun üzerine söylenebilecek söz varsa, utandım sadece. Arkadaşlar utandım, Ordu adına utandım, şahsım adına utandım. Utanmalıyız, başka bir şey sormayın" dedi.

ENVER YILMAZ BASIN TOPLANTISI YAPTI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise bugün yaptığı basın toplantısıyla kendini şu sözlerle savundu:

enveryılmaz Belediye Başkanı Enver Yılmaz, basın toplantısıyla kendini savundu.

"Protokol görevlileri, 'Başkanım önde 14 koltuk var, il emniyet müdürümüze yer düşmüyor. İl emniyet müdürümüz en önde oturma talebinde bulundu' dedi. Ben de 'Bunu valilikle çözün. Resmi protokol neyse onu uygulayın' dedim. İlk sıra zaten doğal olarak doluyor. Bunun üzerine arkadaşlarımız il emniyet müdürümüze, (il emniyet müdürü protokolde 41’inci sırada) 14’ncü sıranın hemen arkasında yer ayırdı. Hatta ben 'bakan beyin hemen arkasına' dedim. İl emniyet müdürü ve jandarma komutanı diye konuldu protokolde...

Fakat bu beyanlarımız hiç ciddiye alınmamak suretiyle il emniyet müdürlüğü sabah 09.30’ta, kendileri Aybastı emniyet müdürlüğünden getirdikleri sandalyeler ve 5 polisle birlikte hazırlık yaptılar ve oturdular. Görüyorsunuz. Bu esnada biz meydanda değiliz. Biz emniyet müdürünü protokolden kaldırmadık. Bunun üzerine vali bey, vali yardımcısı arkadaşımıza, bu polisler o koltuğu kaldırmak için uğraşıyorlar. Ve şimdi dikkat edin, polis sayısı bazen 8’e çıkıyor. Alay komutanımız diyor ki 'Ben kendi yerimi vereyim kardeşim' deyip polisleri uyarıyorlar. Bunun üzerine jandarma oraya geliyor.

Meydanda biz protokolle beş dakika alanı turluyoruz. Bakan bey, vali bey ve ben protokoldeki yerime oturuyorum. İl emniyet müdürümüz, Urfa milletvekilimizin yerine hızlıca oturunca ben kendisine ‘Burası milletvekilimizin yeri' dedim.

'SİNKAFLI KONUŞUNCA ARBEDE ÇIKTI'

Bana elinin tersiyle, sinkaflı 'Git, kimsin lan' deyince orada bir arbede çıktı. Tamamen şahitlidir, arbede esnasında da benimle emniyet müdürü arasında temas dışında, ne polis ne jandarma özel harekattan bana, ne de bizim taraftan fiili bir temas olmamıştır. Başından beri kurguladığı senaryoyu başlattı. Emniyet müdürü yukarıdan aşağı indi ortalığı karıştırdı, milleti birbirine düşürdü. Kendisi çekildi kenara, tüm jandarma özel harekat milletin seçtiği belediye başkanının üstüne geldi. Arkadaşlarımız Numan Bey'in himayelerinde Fatsa’ya intikal ettiler. Fatsa Devlet Hastanesi’ne gitti il emniyet müdürümüz. Bu yayınlayacağımız belge resmi belge. Üç tane doktor kendisinin rapor verilebilecek mahiyette bir hasta olmadığını belirtmek suretiyle rapor alamıyorlar, devlet hastanesinden. Şimdi bu doktorumuzun başına bir iş gelirse, raporu vermeyen hastanelerin yöneticilerinin başına bir iş gelirse vah memleketin haline.

'RAPOR İÇİN ZOR KULLANDI'

Basın toplantısında gazetecilerin "Daha öncesinde polis belediyede dinleme cihazı aramamış olsaydı, siz yine emniyet müdürüyle protokol tartışmasına girer miydiniz?" sorusuna ise Belediey Başkanı Yılmaz şu yanıtı verdi:

"Tabi geçmişi var. Oturduğu yerden kaldırıldı arkadaşlar, protokolde burası onun yeri değil, milletvekilinin yeri. İlla ben burada oturacağım diye ısrarda bulunursanız, siz tepki gösterir misiniz? Bu tutanak oynanan oyunu, yapılmak isteneni gösteriyor. Buradan CHP ve MHP İl Başkanı’na ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Bu tutanak her şeyin özeti. Devlet hastanesindeki teşebbüs. Orada nasıl zor kullanıldığını, doktorlara ne yapıldığını biliyoruz. '10 günlük, 5 günlük rapor vereceksin' diye. Bunu aramaya kalksanız bulamazsınız. Ben kimseyi kaldırmadım, olması gereken yeri ifade ettim. Maksadını aşan beyanda bulununca da bir arbede çıktı.

BELEDİYEDE BÖCEK ARAMASI YAPILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Nisan 2015'teki mitingi sonrası AK Partili Ordu Belediyesi'nde polis dinleme cihazı (böcek) araması yapmıştı. Aramanın Erdoğan'ın talimatıyla yapıldığı öne sürülmüştü. Cumhurbaşkanının miting sonrası belediye ziyaretini iptal ederek helikopterle Giresun'a geçmesi dikkat çekmişti.

(ORDU/DHA-HABER MERKEZİ)