Gökçek'ten 'Anıtkabir' açıklaması: Milli Savunma Bakanlığı istedi

Melih Gökçek Büyükşehir Belediyesi'nin Anıtkabir'in çevresiyle ilgili kararının imar izni getirmediğini iddia etti. Gökçek, kararın Milli Savunma Bakanlığı'nın talebi üzerine alındığını da açıkladı.

DUVAR – Ankara Büyükşehir Belediyesi Anıtkabir’in çevresinin imara açılacağı yolundaki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “Alınan Meclis kararı, Anıtkabir’de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi” denildi. Ak Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te konuyla ilgili, “Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak için çabalayan ideolojik kafalar yine iş başındalar” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı’nca yapılan açıklamaların bugün bazı internet sitelerinde ‘Yeni hedef Anıtkabir’ başlığıyla yayımlandı” ifadesine yer verildi.

Söz konusu açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı iddia edilen açıklamada, “Alınan Meclis kararı, Anıtkabir’de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi” denildi.

Açıklamada, plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine alındığı özellikle vurgulanarak, plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı belirtildi.

‘LOJMANLAR İÇİN YAPILDI’

A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediğinin ifade edildiği açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına rağmen üzerinde mevcut askeri lojman bulunması sebebiyle mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğünün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır.”

GÖKÇEK: MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI TALEP ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te konuyla ilgili, “Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak için çabalayan ideolojik kafalar yine iş başındalar” iddiasında bulundu. Gökçek, şunları söyledi: “Milli Savunma Bakanlığı bizden talep etti ve yapıldı. Yapılan da haberde bahsedildiği gibi değil. Anıtkabir sınırları dışında bulunan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik.”

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun hiçbir şekilde yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceğini öne süren Gökçek, şunları ifade etti: “Yeni bir yapılaşma söz konusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler.” (HABER MERKEZİ)