Jandarma Genel Komutanı 15 Temmuz gecesini anlattı

Düşünce kuruluşu SETA’nın Washington Ofisi’nce 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelde o gece yaşadıklarını anlatan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Akın Öztürk'le ilgili de 'iyi polis-kötü polisin iyi polisi' tanımlaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, düşünce kuruluşu SETA’nın Washington Ofisi’nce 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve Amerikalıların çoğunlukta olduğu bir panelde o gece yaşadıklarını anlattı. Güler, Akın Öztürk için "u kadar yüksek bir eğitim ve uzun bir kariyerin sonucunda iyi polis-kötü polis taktiğinin iyi polis rolünü üstlenmiş" ifadesini kullandı.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in haberine göre Güler'in panelde anlattıklarından satır başları şöyle:

YAHU YAŞAR SEN BURADA NE ARIYORSUN... 16 Temmuz'un öğlen saatlerinde hapsedildiğim odanın kapısı açıldı ve tanıdık bir ses duydum. 'Yahu Yaşar sen burada ne arıyorsun?' diyen bir ses. Yıllarca birlikte mesai yaptığım ailecek görüştüğüm bir insan, bir havacı orgeneral... Akın Öztürk. Benim kelepçeli olduğum ortamda serbestçe geziyor. Bana orada olduğumdan haberi olmadığını söylüyor. Bulunduğumuz ortamdaki özgürlüğü ilginç. Bizim tarafta olsaydı benim konumumda olması gerekirdi ama öyle değil. Kelepçelerimi, gözümdeki bandı açtırdı, ailemle konuşturmayı teklif etti.

YERİMDEN KALKMADIM: Ailemle telefon görüşme teklifine karşı yerimden kalkmadım. Sabit telefondan evimi aradılar ben oturduğum yerden seslenerek iyi olduğumu söyledim. Beni orada da yalnız bıraktılar. Öztürk odadan ayrılırken kapıda nöbetçi olduğu konusunda beni ikaz etmeyi unutmadı.

'İYİ POLİS' ROLÜ: Bu noktada kişisel olarak büyük bir hayret ve üzüntü içinde oluyorsunuz hem de karşınızdaki örgüt yapılanmasının bugüne kadarkinden çok farklı olduğunu idrak edebiliyorsunuz. Karşımdaki insan yakın görüştüğüm yıllara dayanan bir mesai birlikteliği yaptığımız bir orgeneraldi. Bu kadar yüksek bir eğitim ve uzun bir kariyerin sonucunda iyi polis kötü polis taktiğinin iyi polis rolünü üstlenmiş.

ROBOTA DÖNÜŞTÜLER: Bir generalin ne kadar uzun sürede yetiştiğini düşünün. Ama böyle insanlar bu kadar uzun sürecin sonunda bir gece ansızın gelen talimatla tamamen bir robota dönüşmüşlerdir.