Erdoğan: Berberoğlu kararı önemli bir adım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun, “Türkiye-AB üyelik müzakereleri askıya alınsın” kararı için “Yok hükmünde” dedi. Erdoğan, MİT TIR'ları davasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıla mahkum edilmesi için de "Verilen karar önemli bir adımdır" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesine katılmak için gittiği Hamburg yolunda uçakta konuştu. Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun, “Türkiye-AB üyelik müzakereleri askıya alınsın” kararı için “Yok hükmünde” dedi.

Hürriyet'ten Fikret Bila'nın haberine göre Erdoğan'ın, uçakta gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle:

Almanya intihar ediyor demiştiniz? Merkel ile yapacağınız görüşmeye yansıması nasıl olur? 

"Bunca yıldır sizlerle beraberim. Sadece başbakan, cumhurbaşkanı olarak 15 yıllık aktif siyaset sürecim var. Biliyorsunuz ben hiçbir sözümü sakınmam. Almanya’da yaşanan bazı olaylar maalesef üzücü. Mesala, Alman Başbakanlığı’nın önünde bir aracın üzerine benim, Putin ve Suudi Kralı Salman’ın resimlerinin konulup suikast çağrısı yapılan bir pankart açılması... Bu Alman polislerinin gözü önünde, medyanın huzurunda yapılıyor. Bu tür şeylere müsaade edilmesi büyük felaket.Bu tutum bir siyasi intihardır! Tüm bunları elbette Merkel’le yapacağım görüşmede de dile getireceğim.”

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? 

"Bunun bir kıymeti harbiyesi yok. Bu karar bizi bağlamaz."

Bizim için kıymeti yok dediniz ama Avrupa Parlamentosu kararı bir ilk olma özelliği taşıyor. Merkel’le görüşmenizde bu konu da ajandanızda yer alacak mı? 

“Bu konu benim gündemimde yok. Ajandama alırsam önem vermiş olurum.”

'Türkiye askıya alınsın' kararı kabul edildi'Türkiye askıya alınsın' kararı kabul edildi

KILIÇDAROĞLU TUTTURMUŞ ADALET

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nü nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Ben Kılıçdaroğlu’nun bir adalet anlayışına sahip olduğunu düşünmüyorum. Şu anda yürüyor. Yürürken aslında kamu düzenini de bozuyor. Halbuki yürümek yerine pekala miting yapabilir. Niye yapmıyorsun? Tutturmuş adalet. Senin adaletle ne işin var? Biz partimizi bunun üzerine kurduk... Bu kadar adil isen sen kendi partinde genel başkanlığa aday olanları ne diye anında yedin? Grup toplantısında kendisine itiraz eden için 'atın bu adamı' diyen o değil miydi? Hani adildin? Bunların siyasi geleneğinde bu var.

AVRUPA'NIN FETÖ ÇELİŞKİSİ

MİT TIR’ları konusunda ilginç bilgiler açıkladı başsavcı. Kumpası organize edenlerin ABD temsilcilikleriyle görüşme yaptığı konuşuldu.

"Bu sorduğunuz halen devam eden yargılamayla ilgili bir konu. Ancak Batılılar FETÖ konusunda dikkatli olmalılar. Mesela Avrupa Parlamentosu’nun raporunda bu hususta çelişkiler de var. Bir taraftan darbe girişimini kınıyorlar, diğer taraftan da iltica eden FETÖ mensuplarına kapısını açan ülkelere teşekkür ediyorlar. Bu nasıl iş? Biz Batılı müttefiklerimizi bu örgütün tehlikeli olduğu hususunda uyarıyoruz."

15 Temmuz yargılamaların ağır yürüdüğüne ilişkin şikayetler var. Değerlendirmeniz nedir? 

“Yargı süreci devam ediyor. Enis Berberoğlu ile verilen karar önemli bir adımdır. Bağlantısı nedir? Yurtdışına kaçmış olan kişidir. Servisi yapan bu. Yıl sonuna kadar ciddi manada mahkumiyet kararları gelecektir diye düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)