Bekir Bozdağ: Açlık grevini bitirmelerini istiyorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimiyle ilgili istihbarat açığı olduğunu söyledi. Bozdağ, "Darbe teşebbüsüne dair bir bilgi olmuş olsa gereği mutlaka yapılır. İstihbaratta bir sıkıntı olduğu çok açık" şeklinde konuştu. Gülmen ve Özakça'dan açlık grevini bitirmelerini isteyen Bozdağ, "Açlık grevini bitirmelerini istiyorum kendilerine zarar veriyorlar" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Habertürk Televizyonu'nun canlı yayınına katıldı. Darbe girişimiyle ilgili istihbarat zafiyeti olduğunu belirten Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nü eleştirdi. Referandumda, CHP ve HDP'nin oyundan daha fazla "hayır" oyu çıktığı hatırlatan Bozdağ, "Hayır oyu veren vatandaşlarımızı Kılıçdaroğlu arkasına almak istiyor. Burada CHP'nin de HDP'nin de oyu değil. Burada AK Parti'den, MHP'den giden oylar var" ifadelerini kullandı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın sağlık durumlarını takip ettiklerini kaydeden Bozdağ, açlık grevini sonlandırma çağrısı yaptı.

"FETÖ"nün başka güçler tarafından kullanıldığını söyleyen Bekir Bozdağ, "Türk halkının nasıl yalnız bırakıldığını gördük. FETÖ'yü kullanan güçler var. Dışarıda FETÖ'yü kullanan bir yapı olduğu çok açık. Türkiye'de yapılmış darbelerin taşeronları var" dedi.

'KONTROLLÜ DARBE GÜLEN'İN İFADESİ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kontrollü darbe" açıklamasını tepki gösterdi. Bozdağ, "Kendimizi öldürtmek için bomba mı attırıyoruz? Gözümüzle gördük, kulaklarımızla duyduk. Bu kontrollü darbe ifadesi terörist başı Gülen'in ifadesidir. Darbenin başarısız olmasından sonra ifadeleridir. Gülen tarafından tiyatrodan bahsediliyor" diye konuştu.

'BİLGİ OLSA GEREĞİ YAPILIR'

Darbe girişimi sırasında istihbarat eksikliği olduğu eleştirileri sorulan Bozdağ, "Darbe teşebbüsüne dair bir bilgi olmuş olsa gereği mutlaka yapılır. Cumhurbaşkanı'nın da Başbakan'ın da bir bilgisi yok. İstihbaratta bir sıkıntı olduğu çok açık. Emniyet istihbaratta FETÖ'nün nasıl yapılandığını hep birlikte gördük" cevabını verdi.

Darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu iddia edilen Adil Öksüz'le ilgili konuşan Bakan Bozdağ, "Şu anda Adil Öksüz'ün nerede olduğunu kesin olarak bilen biri yok. Türkiye'nin neresinde onu bilen yok. Herkes, bulunması için üzerine düşeni yapıyor" dedi.

'ÖKSÜZ'Ü SERBEST BIRAKANLAR HESABINI VERECEK'

Öksüz'ün hareket geçmesi halinde yakalanacağını belirten Bozdağ, "Birileri tarafından saklanma ihtimali var. Yurt dışına çıkmış olabilir. Üçüncü ihtimal öldürülmüş olabilir. Bu üç ihtimal dışında bir ihtimal gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınan Öksüz'ün serbest bırakılması olayı hakkında iddianame hazırlandığını dile getiren Bozdağ, şunları söyledi:

"Serbest bırakılması ile ilgili iddianame hazırlandı. İhmali ve kastı olan kim varsa ortaya çıkarılması için üzerine gidiyoruz. En çok biz istiyoruz. Bunun hesabını soralım ve bütün bunların hepsini ortaya çıkarmak için uğraşıyoruz. Bu Adil Öksüz'ün yargının elinden kaçmasının organizasyon olduğuna inanıyorum. Hepsi bunun hesabını verecek."

'CHP, FETÖ'NÜN AVUKATLIĞINI YAPIYOR'

CHP'nin darbe girişimiyle ilgili raporu ile milletin aklını karıştırmaya çalıştığını öne süren Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"FETÖ'nün kontrollü darbe iftirasını Türk halkı tarafından kabul edilebilmesini sağlamak için taşeronluk yapıyor. Çok net söylüyorum. Ve CHP, FETÖ'nün avukatlığını yapıyor. FETÖ yurt dışında para veriyor senatörlere, vekillere, gazetecilere, televizyonculara, sivil toplum örgütlerine, bazı kurumların temsilcilerine... Nasıl yapıyor bunu? Açıklamalar da veriyor eline, 'Siz bunu söyleyin, bir cümle! Türkiye'nin aleyhine, FETÖ'nün lehine..' Ve çok ciddi algı operasyonları yapıyor. Ve ondan sonra da düşünce kurullarına rapor hazırlatıyor. Hazırlattığı raporun o düşünce kuruluşu sadece imzasını atıyor. Ve bunu hep para karşılığı yaptırıyorlar."

'İSTİHBARATIN ZAFİYETİNİ HERKES SÖYLÜYOR'

"İstihbaratın zafiyetini herkes söylüyor. Cumhurbaşkanı söyledi, Başbakan söyledi. Dört dörtlük istihbarat vardı diyen oldu mu? Burada bir problem var. Bu nedenle haberdar olamadık. Bunlarla mücadeleyi kim yapıyor? Cumhurbaşkanımız önderliğinde hükümet yapıyor. Suriye'ye çevirmek isteyenler var onlarla mücadele yapıyorsunuz. Gezi'de hükümeti düşürmek istediler. Mücadele ettik. FETÖ'cü teröristler eliyle 17-25 Aralık mücadelesi yapıldı. Bunlarla ilgili her türlü bilginin üzerine gittik. Bu kumpasları kuran alçaklar emniyet içinde bir yerden kirli hesaplar açıyorlar. Bu terör örgütleri sizin bildiğiniz örgütlerden biri değil.

'YAŞ'A GELİP İHRAÇ EDİLMEYEN VAR MI?'

"Bazı askerler 'Mücadele ettik diyorlar. Deniyor ki 'Biz hep attık, hükümet geldi şerh koydu, engelledi.' YAŞ'a gelip ihraç edilmedik tek adam var mı? Gelen ihraç edilmiş. Siz YAŞ'a getirdiniz bunlar FETÖ'cü diye ihraç edildi mi? Başka insanları ihraç ettiler FETÖ'cüler geldi. Ne yapıyor onlar muhafazakar olanlar gidiyor. Muhafazakar sembollerden uzak kalıyorlar sizin gönlünüzü kazanmak için istediğinizi yapıyorlar."

'CAN DÜNDAR, ALMANYA'DAN NİŞAN ALMAK İÇİN NE YAPTI?'

"Anayasa Mahkemesi'ne sormak lazım. Can Dündar nerede? Almanya devlet nişanı verdi. Can Dündar Almanya'da devlet nişanı almak için ne iş yaptı? Bir ülkeden nişan almak için o devlet için bir şey yapmanız gerek. Alman Cumhurbaşkanı sarayında ağırladı. Bunu neden yapıyorlar? Türkiye'ye zarar verenleri el üstünde tutuyorlar. Memleketine ihanet ettin diye el üstünde tutuyorlar."

'TÜRKİYE, EĞİT-DONAT EĞİTİMİ VERİYOR'

"MİT TIR'ları olayı bir ihanettir. Hepsi hukuki açıdan sıkıntılı. Şimdi düşünün bir ülkenin yargısı, kolluğu, istihbaratın içinde bazıları bir araya geliyorlar, o ülkenin, terör örgütlerine yardım ettiğini ispatlamak için bir organizasyon yapıyorlar. Hedef nedir? O ülkeyi, teröre yardım eden ülke ilan etmek. O ülkeye bu neden ambargo ve başka yaptırımlar uygulanmasını sağlamak, o ülkenin yöneticilerinin uluslararası mahkemelerde yargılanmasının sağlanmasının önünü açmak. Bu nedir? Bu bir ihanet değil midir?

Türkiye Suriye'de insani yardım yapıyor ve bu ülkelerin onayı dahilinde yapıyor. Meşru kabul edilen şekilde eğit donat eğitimi veriyor. Oradaki çalışmaların hepsi çok net bir şekilde ortada. İhanet var. Devletin içindekilerin kendi devletine ihaneti var."

'AK PARTİ VE MHP'DEN GİDEN OYLAR VAR'

"Adalet Yürüyüşü hesaplı bir yürüyüş. Samimi değil. Birincisi, parti içi hesaplar. 16 Nisan oylamasında sonra genel başkanlık tartışmaları oldu ama bu yürüyüş başlayınca bıçak gibi kesildi böyle bakınca parti içi tartışmalar bitti.

16 Nisan'da yüzde 49 hayır oyu veren vatandaşlarımızı Kılıçdaroğlu arkasına almak istiyor. CHP'nin oyu kaç 25-26 diyelim. HDP'nin oyu kaç? 12 diyelim. Yaklaşık 49 oy çıktı. Burada CHP'nin de HDP'nin de oyu değil. Burada AK Parti'den, MHP'den giden oylar var. Türk halkı sokakların hareketlendirilmesini istemiyor. Kılıçdaroğlu eylem yapıyor. Millet onları eylem yapın diye göndermedi. Daha güzel şeyler yapın diye oy verildi."

NURİYE GÜLMEN VE SEMİH ÖZAKÇA'NIN AÇLIK GREVİ

"Açlık grevini bitirmelerini istiyorum kendilerine zarar veriyorlar. Şu anda hayati tehlike yok ama kendilerine büyük bir zarar veriyorlar. Bu doğru bir yöntem değil. Onlar bize emanet, sağlık durumlarını takip ediyoruz."