'Operasyonlar uyuşturucu sorununu çözmez'

Uyuşturucu kullanımını Meclis'e taşıyan CHP’li Vekil Ceyhun İrgil: Operasyonlar sorunu çözmez

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gençlerde artan uyuşturucu madde bağımlığını gündeme getiren CHP’li Vekil Ceyhun İrgil ve HDP’li Vekil Mahmut Toğrul, uyuşturucu kullanımının giderek yaygınlaşmasını değerlendirdi. CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımı konusunda hükümet yetkililerinin yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdikleri soru önergelerine yanıt verilmedi.

Evrensel'den Tamer Arda Erşin'in haberine göre, her iki milletvekili de sorunun sadece polis operasyonlarıyla çözülemeyeceğini belirterek uyuşturucu kullanımında artan işsizlik, yoksulluğun, doğru bilinçlendirmemenin de etkisi olduğunun altını çizdiler.

Soru önergesi  Başbakan Binali Yıldırım tarafından halen yanıtlanmayan  CHP’li İrgil, “Uyuşturucu konusunu yanıtsız bırakma nedenleri uyuşturucu konusunda ellerinde yeterli bilginin olmaması. Onların bu konudan haberleri bile yok” dedi. Uyuşturucu ticaretinin çok rahat yapıldığını söyleyen İrgil, “Herkes biliyor ki bu ülkede emniyetle iş birliği yapmadan büyük çapta uyuşturucu ticareti yapmak, dolaşımını sağlamak mümkün değil. Evet ufak tefek mahallelerde operasyonlar vardır, o ayrı ama geniş çaplı uyuşturucu ticareti için emniyet içerisinden bir şekilde yardım almaları gerekir. Dünyanın her yerinde de bu böyledir. Bu yeni bilinen bir şey değil” diye konuştu.

'OPERASYONLAR TEK BAŞINA SORUNU ÇÖZMEZ'

Sorunun tek başına polis baskınlarıyla çözülemeyeceğini ifade eden İrgil,  şu değerlendirmede bulundu:  “Uyuşturucu kişinin kendi iradesiyle aldığı bir şey, kişilere eğitim vermek gerekir. Görülüyor ki çocuklar ilk önce okul çevrelerinde satılan küçük uyuşturucularla bağımlı oluyor. Ondan sonra büyük uyuşturuculara başlıyorlar. Burada karşımıza toplumsal sorunlar ortaya çıkıyor. Ben eğitim komisyonundayım, insanlara sadece ibadetleri öğreterek onları ahlaklı kılmak mümkün değil. Son 15 yılda uygulanan eğitim politikaları bunu gösterdi. Bu zorlayıcı eğitim yapısı işe yaramadığı gibi ters tepti. Oysa yapılması gereken, insanların idrak etmesini sağlayarak iradi olarak kendi tercihlerini yapmasını sağlamak. Her meseleyi dinle açıklama derdi aslında bir işe yaramıyor ve gençleri daha da bunalıma sokuyor. Düşünün okulda öğretmeni çocuğa ‘televizyon izlemek günah’ diyor. Bunun karşısında çocuk çelişkiyle karşı karşıya kalıyor, çocuğun hayatıyla çelişiyor bu durum. Çatışma çocukta öz güven sorunu ve bunalıma yol açıyor.”

HDP’li Toğrul’un soru önergesi ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtsız bırakıldı. Uyuşturucuya karşı hükümetin yeterli mücadele vermediğinin ortaya çıkmaması için önergelerin yanıtsız  bırakıldığını dile getiren Toğrul, Antep’e bağlı  mahallelerde uyuşturucu madde kullanımı hakkında da bilgi vererek, “Uyuşturucu kullanım yaşı 11’e kadar düştü. Mahallelerde satıcıları görebiliyorsunuz. Mahalle sakinleri bana polisi çağırdıklarında, madde satıcılarının gözaltına alındığını ancak bir iki  saat sonra serbest kaldığını anlattı.

Uyuşturucu sorunun sadece polisiye önlemlerle de çözülemeyeceğini ifade eden Toğrul, sosyal politika önlemleri alınması gerektiğini belirterek, “Uyuşturucu gençlerin politik tutum almalarına engel oluyor.  Artan işsizlik ve yoksulluk da buna eklenince sorun içinden çıkılamaz hal alıyor. Mutlaka bu çocukların çaresizliklerinin giderilmesi için bir sosyal politika yaratılmalı” diye vurguladı.