Emniyet'ten 'Reina saldırganının yerini NSA bildirdi iddiasına' ilişkin açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, Riena saldırganı Abdulkadir Masharipov'un konumunu ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın verdiği iddiasını yalanladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emniyet Genel Müdürlüğ, Reina, saldırısını düzenleyen Abdulkadir Masharipov'un konumunu ABD'nin bildirdiği iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yazılı olarak yaptığı açıklama şöyle: "Bazı basın yayın organlarında yer alan, Amerikan Senatosu'nda ifade veren bir FBI yetkilisinin sözlerine dayandırılarak öne sürülen, 'Reina' isimli eğlence mekanına saldırı gerçekleştiren DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov'un yakalanması amacıyla yapılan çalışmalarda şüphelinin bulunduğu konumun Amerika Birleşik Devletleri NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) tarafından tespit edilerek Türk makamlarıyla paylaşıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu saldırıyı gerçekleştiren şahsın yer tespiti/konumu ve yakalanmasıyla ilgili olarak söz konusu ülke veya herhangi bir başka ülke makamı tarafından bir bilgi paylaşımı söz konusu olmamıştır. Şahsın yer tespiti ve yakalanmasına yönelik tüm istihbari çalışmalar Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve bağlı şube müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmiştir." (DHA)