Barış heykelinin yerine saat kulesi

Mardin Kızıltepe’de 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın adına yapılan heykel, 10 Haziranda kaldırıldı. Kayyım talimatıyla kaldırılan heykelin yerine saat kulesi konuldu.

Vecdi Erbay  verbay@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Uğur Kaymaz (12) Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte polisler tarafından vurulmuştu. Vücudunda 13 kurşun tespit edilen Uğur Kaymaz’ın adı, Mardin Caddesi’ndeki bir kavşağa verilmişti. Düzenlenen törenle kavşağa ellerinde güvercinle görünen iki çocuğun heykeli dikilmişti.

Kızıltepe Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Ahmet Odabaşı’nın talimatıyla 10 Haziran akşamı heykel yerinden kaldırıldı. Geniş güvenlik önlemleri altında belediye ekipleri tarafından kaldırılan heykelin yeri bir süre boş kaldı. Dün öğlen saatlerinde ise heykelin yerine saat kulesi dikildi.

NE OLMUŞTU?

Kızıltepe Belediyesi 4 Ağustos 2009 tarihinde ilçe merkezinde bulunan bir kavşağın ismini Uğur Kaymaz olarak değiştirmiş ve avuçlarında güvercin bulunan 2 çocuk heykeli yaptırmıştı. Belediyeye kayyım olarak atanan Ahmet Odabaşı’nın talimatı ile 10 Haziran tarihinde iftar vakti heykelin etrafını TOMA ve zırhlı araçlar ile kapatan belediye ekipleri ve polisler heykeli kepçelerle kaldırmıştı.

Öte yandan kayyım, belediyede çalışan Uğur’un annesi Makbule Kaymaz’ı 21 Kasım 2016 tarihinde işten çıkarmıştı. (HABER MERKEZİ)