Nazlı Ilıcak: Mehmet Barlas Zaman gazetesi konusunda uyarınca Bugün'e gittim

Darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturmalarda tutuklanan Nazlı Ilıcak ile Mehmet ve Ahmet Altan kardeşlerin ilk duruşması bugün yapıldı. SEGBİS'te sorun yaşanması nedeniyle sabah yapılamayan duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Nazlı Ilıcak savunma yaptı. Ilıcak, neden Bugün gazetesinde yazmaya başladığını ve Zekeriya Özle kartopu oynadığı fotoğrafın hikayesini anlattı.

DUVAR – ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında haklarında dava açılan yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 kişi bugün ilk kez hâkim karşısına çıkıyor. Ancak Çağlayan Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu sabah başlaması gereken yargılama SEGBİS’te yaşanan teknik arıza nedeniyle başlayamadı. Duruşmaya gelmeyen Ahmet Altan’ın ifade vermesi için gerekli olan sistemdeki problem devam edince mahkeme öğleden sonra 14.00’e ertelendi.

Duruşmaya saat 14:30 sularında iddianamenin özetlenmesiyle başlandı. Mahkeme başkanının iddianamedeki suçlamaları okumasının ardından Nazlı Ilıcak, savunma yaptı. 29 Temmuz 2016’dan beri tutuklu olan Nazlı Ilıcak, savunmasında şunları söyledi:

27 MAYIS’IN ACISINI 16 YAŞINDA YAŞADIM: 11 ay sonra savunma yapabildiğim için çok mutluyum. FETÖ terör örgütünün ne kadar kötü olduğunu çok güzel anlattınız. Ben bu örgütle, hiçbir cemaatle ilgim olmadığını anlatacağım. Benim, annemin babamın dinî yapılarla ilişkili olmasına imkân yok. 27 Mayıs darbesinin acısını bizzat ben 16 yaşında yaşadım.

FETECÜ DEMEK SORU ÇALMAK DEMEK: FETÖ’cü demek darbeci demek, hilekâr demek, kul hakkı yemek, soru çalmak demek. Bununla ilintilendirmeyi çok ağır buluyorum. Kul hakkı yemek, haksızlık yapmak son derece yanlıştır. Ben kimseye mürit olmadım, kula kulluk etmedim, hep bireysel davrandım.
Ben DP ekolünden geliyorum. Demirel’i destekledim. Ama biat etme huyum yok; 28 Şubat süreciyle bütünleşen Demirel’i eleştirdim 28 Şubat sürecinde hırpalanırken, bütün TV’ler Erdoğan aleyhinde bangır bangır öterken, ben dindarları savundum, hoşa gitmedi.

KOPUŞUM 17-25 ARALIK’LA OLDU: 367 kararında, parti kapatmada, Balyoz, Ergenekon’da AKP’yi destekledim. Askerî vesayet vardı, AKP’nin önünü kesiyordu. Benim hükümeti destekten kopuşum 17-25 Aralık ile oldu. “Bu mesele aydınlansın” diye yazınca Sabah’tan kovuldum. Kovulunca Zaman, Bugün iş teklif etti. Mehmet Barlas, ‘Zaman’da yazına karışırlar’ deyince kulağıma küpe oldu, Bugün’e gittim. Başka yerden teklif gelmedi. Aydın Doğan’dan teklif gelse koşa koşa Hürriyet’e giderdim.

12 EYLÜL’DE SAĞMALCILAR’DA YATTIM: Ben FETÖ ile irtibatlandırılabilecek en son kişiyim. Benim ne yetiştirilme tarzım ne dünya görüşüm buna uygun… Ben 12 Eylül’de Sağmalcılar’da yattım. Gençtim. Bedel öderim. Ama şunu da söyleyeyim şimdi biraz tahammül sınırını aşıyor. Yolsuzluk meselesinin mahkemeye intikal etmeden kapatılması beni rencide etti. Bu meseleye “kumpas” diyebiliriz… Yolsuzluk meselesine FETÖ’nün bir hazırlığı da diyebiliriz ama olay karanlıkta kaldı, bu ülkemiz açısından sıkıntı yarattı.

TERÖRİSTSE DEVLET NİYE TUTUKLAMAMIŞ: İddianame terör örgütüyle organik bağın yok ama darbeden haberdardın diyor. Ben nereden haberdar olabilirim? Harun Tokak’la görüşmüşüm. Harun Tokak GYD başkanı. Harun Tokak’la başka kim görüşmüş acaba? Bütün hükümet üyeleri… Harun Tokak teröristse ben nereden bilebilirim? Devlet niye tutuklamamış o zaman? Ya Akın İpek? Onunla başka kimler görüşmüş?

PKK’DAN DHKP-C’DEN KORKARIM: Ben devlete, nizama saygılı insanım. PKK’dan, DHKP-C’den korkarım. Terör örgütü üyesi olduklarını bilemezdim konuştuklarımın. Harun Tokak’la ne zaman konuşmuşum, ne konuşmuşum? Herhalde Abant toplantısı davetidir, bütün ekâbirle birlikte… Keşke dinleseydiniz terör örgütü üyelerini de ben de dinlemeye takılsaydım.
Ne konuşmuşuz ortada olsaydı; darbe mi konuşmuşuz! Darbe 1 Kasım 2015’te başlamışsa, niye benim 2016’da hiçbiriyle görüşmem yok. Hepsi yurtdışına kaçtı, benim onlarla ilgim yok. Darbe karşıtı twitlerim iddianameye yazılmamış. Tek taraflı delille Nazlı Ilıcak bu yaşında 11 aydır cezaevinde yatıyor.”

ZEKERİYA ÖZ’LE KARTOPU: Ben asker düşmanı mıyım? Sadece darbe düşmanıyım. Sıkıyönetimde teröre göğüs geren askeri hep destekledim. Hakkımda 3 müebbet isteniyor. Ortaya konan belge Zekeriya Öz’le kartopu oynamış olmam… Röportajı fotoğrafla süslemek içindi. Zekeriya Öz görevdeyken Odatv’ye FETÖ kumpasında Öz hakkında soruşturma açılsın diye yazdım. Daha kumpasın başındayken…Zekeriya Öz’ün bugün bir sürü şeyleri ortaya çıktı, tabii. Ben bilmiyordum. FETÖ’yle ilişkisini de bilmiyordum.

MÜSTEHAKTIR DEMEDİM: Ben hiçbir zaman Menderes, Tahkikat Komisyonu kurdu, ne yapalım müstehaktır darbeye demedim… Ahmet Altan programda Menderes’in yanlış politikalarıyla darbeye yol açacak bir süreç başlattığı eleştirisinde bulundu. Sol kökenli bir insan olarak Ahmet Altan’ın Menderes eleştirisini çok doğal karşıladım ve bugünle bir paralel anlamadım. Benim Menderes’ten yola çıkarak Tayyip Erdoğan darbeyi hakediyor dememe imkân yok. Ben Menderes’e hayran bir insanım. “Yine Yeşillendi Fındık Dalları” şarkısı neden çalıyor? Ben her çalışında basın özgürlüğünün engellenemeyeceği vurgusu yaptım.

HİÇ FETÖ TV’SİNDE ÇALIŞMADIM: Tarık Toros, Can-Erzincan’ı yeniden yapılandırdı. Mehmet Altan’la bana da iş teklif etti. Ben hiç FETÖ TV’sinde çalışmadım. Hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi vurgulayan bir gazeteci darbe ister mi? Türkiye’nin itibarı demokrasiyle yükselir diyorum ben.

YARIN DEVAM EDİLECEK

Nazlı Ilıcak’ın ifadesi devam ederken saat 18.40 sularında mahkeme başkanı, duruşmaya  yarın (20 Haziran 2017) saat 10.00’a kadar ara verildiğini açıkladı.

KONSOLOSLUK TEMSİLCİLERİ DE İZLEDİ

Duruşmaya izleyiciler tarafından da yoğun ilgi gösterildi. Norveç Büyükelçi temsilcisi, İngiltere, Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İsveç’in ise konsolosluk temsilcileri ile Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü duruşmayı izledi. Gski CHP Genel Başkanı gazeteci Altan Öymen ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da duruşmayı izleyenler arasında.

DURSUN ÇİÇEK: ALTANLAR İÇİN ADALET TALEBİYLE GELDİM

“AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı” olarak bilinen ve Taraf’ta yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın altında ıslak imzası bulunduğu iddiasıyla 4 yıl hapis yatan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’la birlikte toplam 17 kişinin yargılandığı davayı izlemek üzere Çağlayan’daki 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. “Kin duygusu içinde olmadığını” vurgulayan Çiçek, Altan’lar için adalet talebiyle mahkemeye geldiğini söyledi.

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddialarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis talebiyle yargılanıyor.

Davada Altan kardeşler ve Ilıcak’ın Ekrem Dumanlı, Emrullah Uslu, Tuncay Opçin, Abdülkerim Balcı, Şemseddin Efe, Osman Özsoy, Faruk Kardıç, Fevzi Yazıcı, Mehmet Kamış, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek, Bülent Keneş, Ali Çolak ve Tibet Murat Sanlıman sanık olarak yargılanıyor.

10 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Altanlar ve Ilıcak’la birlikte Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek tutuklu olarak yargılanırken Tibet Murat Sanlıman ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Geri kalan 10 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

Haklarında yakalama kararı bulunan davanın firari sanıkları Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emrullah Uslu hakkında ise “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. (HABER MERKEZİ/DHA)