Atilla Taş hakkındaki darbe iddianamesi kabul edildi

Atilla Taş'ın da aralarında olduğu 13 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Şüpheliler hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Atilla Taş ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu'nun da bulunduğu 13 kişi hazırlanan iddianameyi kabul etti.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş hakkında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

NE OLMUŞTU?

"FETÖ'nün medya yapılanması" davasında İstanbul 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da aralarında bulunduğu 21 kişinin tahliyesine karar vermişti. Duruşma savcısı 8' kişinin tahliyesine itiraz etmişti. Duruşma savcısının itirazını aynı gün işleme koyan 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi talebi kabul ederek bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkarmış ve bu kişiler tahliye olamadan cezaevinde kalmıştı.

Savcının tahliye talebinde bulunduğu ve mahkemenin de tahliye ettiği aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da bulunduğu 13 kişi hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı vermişti. Bu kişiler ise cezaevinden çıktıktan sonra gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürülmüştü. Burada sorgulanan şüpheliler çıkarıldıkları sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanarak yeniden cezaevine gönderilmişti. (İSTANBUL/DHA)