Hekim yetersizliği yasayı erteletti

İşyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu 2020’ye ertelendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeterli sayıda hekim ve iş sağlığı güvenliği uzmanı olmadığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Türkiye’nin 30 bin işyeri hekimine ihtiyacı olduğu bildirildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın açıklamasına göre Türkiye’de her gün 4 işçi iş kazalarında yaşamını yitiriyor. Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Bunun yanında hükümet, kabul edildiği günden bu yana birçok kez ertelediği iş sağlığı ve güvenliği yasasının bazı maddelerini bir kez daha erteledi. Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’na eklenen bir maddeyle kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu 2020 yılına bırakıldı. Sendikalar karara tepki gösterirken, hükümetten “hekim yok” itirafı geldi.

30 BİN HEKİM YOK

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hafta başında 1 milyonun üzerinde pastahane, restoran, market, kıraathane gibi az tehlikeli işyeri bulunduğunu, bu kadar hekim ve iş sağlığı güvenliği sertifikalı uzman olmadığını açıkladı. Müezzinoğlu, asgari 30 bin iş yeri hekimine ihtiyaç olduğunu da söyledi. Meclis’te tasarının görüşmeleri sırasında da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in sorusu üzerine, “İş sağlığı hizmetlerini yürütecek işyeri hekimi ihtiyacı çok yüksek oranlarda. Yaklaşık 30 bin civarında işyeri hekimine ihtiyaç var. Şu anda da aktif çalışan iş yeri hekimi sayısı 13 bin 450. Yeterince işyeri hekimi olmadığı için bu yasayı 2020’ye öteliyoruz” dedi. Ertelemeye tepki gösteren CHP’li Ömer Fethi Gürer ise “iş cinayetlerinin” AKP hükümetleri döneminde 19 bine ulaştığına dikkat çekti.