AİHM, tutuklu Cumhuriyet çalışanları için yanıt bekliyor

AİHM tutuklu Cumhuriyet çalışanları için, Türkiye'ye süre verdi. Son savunma tarihi 2 Ekim.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 226 gündür cezaevinde tutulan Cumhuriyet Gazetesi yazar, çizer ve yöneticilerinin AİHM’e yaptığı başvurunun öncelikli olarak ele alınmasının kabul edilmesinin ardından, mahkeme dün Türkiye’ye savunma için 2 Ekim’e kadar süre verdiğini açıkladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile tutuklu bulunan diğer 9 Cumhuriyet çalışanının yaptığı başvurunun ardından Mahkeme, Türkiye’nin hangi gerekçelerle tutukluluk kararını verdiğini açıklamasını istedi.

BEKLEMEDE

Ekim 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Cumhuriyet’ten 10 kişinin karara itiraz ettiği de anımsatılırken, AİHM’den yapılan açıklamada AYM’ye yapılan başvurunun beklemede olduğuna da işaret edildi. Başvurunun AİHS’nin 5’nci maddesinin 1, 3 ve 4’ncü bendindeki, özgürlük ve güvenlik hakkı; 10’ncu maddesindeki, ifade özgürlüğü ve 18’nci maddedeki hukuki kısıtlamalar nedeniyle yapıldığı ve 10 gazetecinin, geçici tutukluluklarına, sürelerine ve ifade özgürlüğüne karşı başvuruda bulunduğu anımsatıldı. Başvuruda, tutukluluklarının hükümete yönelik eleştirel görüşleri nedeniyle olduğuna da işaret edildi.