Oğuz Güven için 'terör örgütü' iddianamesi!

İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı gazeteci Oğuz Güven hakkında 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası açılması talebiyle iddianame hazırladı. Suçlamalar: "Terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak!"

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet gazetesinin Twitter hesabında yapılan paylaşım nedeniyle tutuklanan gazeteci Oğuz Güven hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinde, "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti" şeklinde atılan tweet nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sürürken oğuz Güven 15 Mayıs'ta tutuklanmıştı.

Oğuz Güven hakkındaki soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. İddianamede, Güven hakkında "Terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak" suçlamasıyla 2,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapsi talep edildi. İddianame, ağır ceza mahkemesine gönderildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'nun "Terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediğini iddia ettiği Oğuz Güven, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce 15 Mayıs'ta tutuklanmıştı. Mahkeme kararında, Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinde, "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti" şeklinde tweet atıldığı belirtilmişti. İddianamede Oğuz Güven'in tweetleri kontrol etmekten yasal olarak sorumluluğu bulunduğu öne sürülerek "Kamyon biçti" ibaresinin, haberin sansasyonel ve vurgu yapmasından çok FETÖ hakkında iddianame hazırlayanların ileride başına ne gelecekleri şekilde toplumda algı oluşması için özellikle seçildiği iddia edilmişti.

Güven savunmasında, "Okumuş olduğunuz tweet'i ben atmadım. Bu tweet'e editörlerimden biri atmıştır. Ben internet sitesinin genel yayın yönetmeniyim. Zaten 55 saniye sonra müdahale ettim. Biz günde 200-300 tweet atıyoruz. Burada bir hata olmuş. 55 saniye sonra düzelttik. Haberimizin içinde böyle bir başlık ve deyim yoktur" demişti. (İSTANBUL/DHA)