Jandarma, vicdani retçi Halil Savda’nın evin jandarma baskını

Vicdani retçi Halil Savda’nın Cizre’deki evine jandarma ekipleri baskın düzenledi. Jandarma, Savda, ‘halkı askerlikten soğutma’ suçundan yargılanırken Uluslararası Af Örgütü’nün dayanışma için başlattığı kampanyada gönderilen mektuplara el koydu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Jandarma ekipleri sabah saatlerinde vicdani retçi ve barış aktivisti Halil Savda’nın Cizre’deki evine baskın düzenledi. Savda evde yokken gerçekleştirilen baskında jandarma, evde arama yaptı. Jandarmalar, Savda'nın ‘halkı askerlikten soğutma’ suçundan yargılandığı süreçte Uluslararası Af Örgütü’nün Savda ile dayanışma amacıyla gerçekleştirdiği mektup kampanyası çerçevesinde Savda’ya gönderilen mektuplara el koydu.

17 AY TUTUKLU KALDI

www.yeniozgurpolitika.org sitesinin yazarı Halil Savda vicdani reddini 2004 yılında açıkladı ve birçok kez tutuklandı. Askerlik yapmayı reddettiği için üç kez kovuşturmaya maruz kaldı. 2004-2009 yılları arasında toplam 17 ay tutuklu kaldı. AİHM, vicdani retçi Halil Savda'nın açtığı dava sonucunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "İşkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muamelelere tabi tutulmama (Madde 3)”, "Adil yargılanma (Madde 6)” ve "İfade, vicdan ve din özgürlüğü (Madde 9)” ile ilgili bölümlerinin ihlal edildiği yönünde karar vererek Türkiye'nin Savda'ya 12 bin avro tazminat ödemesine hükmetmişti.

ROBOSKİ'DEN ANKARA'YA YÜRÜYÜŞ

Halil Savda, 28 Aralık 2011’de Roboski’de 34 sivilin, Türk Silahlı Kuvvetleri uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından 1 Eylül 2012’de Roboski’den Ankara’ya yürüyüş başlattı. Bu eylem “Yürümek” adlı belgesel filme konu olmuştu. (HABER MERKEZİ)