Kurtulmuş: Türkiye'nin amacı AB ile ilişkileri geliştirmek

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: AB ile Türkiye ilişkileri arasında ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Türkiye'nin esas amacı, tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ilişkilerini geliştirmektir. Bu konular konuşulabilir ama esas mesele fasılların açılmasıdır.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kıdem tazminatına ilişkin açıklamasında emeklilik yaşının değişmeyeceğini açıkladı. Bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

ÜÇ KONU GÜNDEME GELDİ: Bugün Bakanlar Kurulu'nda 3 konu gündeme geldi. Birisi kıdem tazminatı konusuydu. İşçiye hak kaybı getirmeyecek, sürdürülebilir bir yapının ortaya koyulduğu reform bakanlar kurulu ile paylaşıldı. Mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya koyuldu. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarımız konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.

DEPREME KARŞI TEDBİRLER: Depreme karşı alınacak tedbirler, kentsel dönüşüm alanında yapılacak çalışmalar üzerinde durulmuş, ayrıca depreme dayanıklı şehirlerimizin oluşabilmesi için model üzerinde durulmuştur. Özellikle son günlerdeki depremler konusunda bir kez daha görüyoruz ki Türkiye deprem bölgesinde oturmaktadır.

EMEKLİLİK YAŞI: Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu anda mevcut yasal düzenleme devam edecektir. OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Dolayısıyla Türkiye'de de yaşın ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir tahmin ve planlama yapılıyor. Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek.

FASILLARIN AÇILMASI ÖNEMLİ: Amaç tam üyelik çerçevesinde ilişkileri gerçekleştirmek. AB ile Türkiye ilişkileri arasında ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Türkiye'nin esas amacı, tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ilişkilerini geliştirmektir. Bu konular konuşulabilir ama esas mesele fasılların açılmasıdır. Bu konuda Türkiye çifte standardı asla kabul etmez. Burada bir takvim ortaya çıkmış görünüyor ama bu karşılıklı olarak Türkiye'nin AB ile ilişkilerde hangi konular önceliklik olarak ele alınacak bunların çalışmasını Türk tarafı yapacaktır. İlişkilerin ana rotasını fasılların açılması alacaktır. Fasılların açılması Türkiye bakımından hayatı önem taşıyor.

OHAL KOMİSYONU: Komisyon son şeklini aldı. Takvimini belirleyecek. Çok fazla başvuru oldu bunları tek tek inceleyerek kararlar verilecek. Komisyon her başvuru için münferit kararlar verecek.

BAKANLARIN 6 AYLIK YOL HARİTASI: Cumhurbaşkanımız ilk kez partili cumhurbaşkanı olarak başkanlık edecektir. Cumhurbaşkanımızın siyasal etkinliği daha da artacaktır. Bakanlarımız da yeni dönemde çalışmalarına devam edecek.

ÖTV'SİZ AKARYAKITTA MİKTAR ARTIŞI SAĞLANACAK: Üçüncü bir konuysa, Maliye Bakanımız tarafından gündeme getirilen, gümrük kapılarında ÖTV’siz akaryakıt çalışmalarıyla ilgili yeni çalışmamızdır. Mevcut gümrük kapılarına ilave olarak, yeni gümrük kapılarında da TIR'ların, birtakım mal sevkiyatında bulunan araçlarımızın ÖTV'siz akaryakıt temin etmesi sağlanacak. İkinci olarak da miktarda artış yapılacaktır, belli miktar üzerinde duruluyor. Bu çalışmalar ekonomik yükleri hesaplandıktan sonra önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır.