Mültecilerle gerilim: 2 kişi öldürüldü

Mersin'de Suriyeli mültecilerle gürültü yapma konusunda tartışan 24 yaşındaki Hanifi Hisak bıçaklanarak öldürüldü. İstanbul Sultangazi'de ise 'kızlara laf atma' iddiasıyla mültecilerle mahalleli arasında yaşanan kavgada Ramazan Şahin öldürüldü. Şahin'in bugünkü cenazesinde protestolar devam etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ülkelerinde yaşanan savaş kaçarak Mersin’e gelen Suriyeliler, ‘Gürültü yapmayın, uyuyacağım’ diyen 24 yaşındaki Hanifi Hisak arasındaki kavga cinayetle sonuçlandı. 1 çocuk babası Hisak aldığı bıçak darbeleriyle yaşamını yitirdi.

Olaydan sonra gerginlik yaşanırken, Suriyeli aileden 5 kişi gözaltına alındı.

Polisin, bölgede yoğun önlemi devam ederken, cinayete neden olan Suriyeli gencin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Mersin'deki cinayet sonrası mahalleli mültecilerle tartıştı. Mersin'deki cinayet sonrası 5 kişi gözaltına alındı.

GAZİ'DE GERİLİM SÜRÜYOR

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde de dün gece, kızlara laf attıkları öne sürülen mültecilerle mahalleli arasında çıkan kavgada 24 yaşındaki Ramazan Şahin bıçaklanarak öldürülmüştü. Mülteciler kamyonete bindirilerek polis eşliğinde mahalleden çıkarılırken, bugünkü cenaze töreninde gerginlik sürdü.

Çevik kuvvet polisin TOMA ve zırhlı araçlarla önlem aldığı cenazeye haberciler alınmadı. Akşemsettin Camii'nde cenaze hazırlıkları sürerken bir grup genç sokakta yürüyen ve Afganistanlı olduğu belirtilen kişiye sopalarla saldırdı. Polis olaya hemen müdahale etti. Kalabalık bu kez tepkisini basın mensuplarına yönlendirdi. Bölgedeki gerilim sürüyor.

ERDOĞAN: BU İŞ ÇOK UZADI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Çin dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, mülteciler konusunda şunları söyledi: Bu iş çok uzadı. Artık daha fazla uzatmaya tahammülümüz yok. Niye yok, bakın 3 milyon insan Türkiye’de. Eğitimden sağlığına her şeyi A’den Z’ye bize ait. Biz ne zamana kadar bunu yapacağız? Aynı şey bir zamanlar Ürdün’de Filistinliler için oldu. Ürdün belli desteği aldı. Lübnan aynı durumda. Bugün belki yarına kadar bunu kaldırıyoruz. 25 milyar doları bulduk. Ama yarın ne olacak. Bazı çareler bulmamız lazım. Nitekim şu anda vatandaşlığa alma konusunu gündeme getiriyoruz. Adam doktor, mimar… Kaçak olarak çalıştıramazsınız. Vatandaşlık verdikten sonra çalışma imkânı verirsiniz. Biz kayıt altına alalım istiyoruz Bu şekilde kamplarda çok insan var. (DHA)

Sultangazi'de gerilim: 1 kişi öldürüldüSultangazi'de gerilim: 1 kişi öldürüldü