Ücretsiz tarikat yurtları yasaklanıyor

TBMM Aladağ Yurt Yangınını Araştırma Komisyonu Başkanı Ak Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, özel yurtlarla ilgili hazırlanan yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi. Sarı özel yurtların ücretsiz olmayacağını ve barınma amacı dışında kullanılmayacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Aladağ Yurt Yangınını Araştırma Komisyonu üyeleri, Aladağ'da 29 Kasım 2016'de 10 öğrenci, 1 çocuk ile 1 eğitmenin yaşamını yitirdiği yurt yangınıyla ilgili inceleme yaptı. Komisyon üyeleri, Adana'da Sheraton Otel'de bugün 5 saat boyunca kamu kurumu temsilcilerini dinledi.

Daha sonra Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, yürüttükleri çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Sarı, şu bilgileri verdi:

"Aladağ ilçesinde ziyaret ettiğimiz ailelerimiz, öncelikle yargılama süreci sonunda tüm sorumluların cezalandırılmasını istediklerini söyledi. Yurdun denetimleri ve müdahale sürecindeki eksiklikleri, oradaki görüşmeler sonucu tespit ettik. Eksiklikler gördük. Olayla ilgili olarak aile ve bizlerin arzusu bu olayda tüm sorumluların belirlenip adalete teslim edilmesi noktasında ve adaletin tecelli etmesi noktasındadır."

Aladağ’da yurdu namahrem diye denetlememişlerAladağ’da yurdu namahrem diye denetlememişler

'EKSİKLİKLERİ RAPOR EDECEĞİZ'

Özel yurtların kurulması ve denetlenmesiyle ilgili yeni yönetmelik hazırlandığını belirten Sarı, "Tespit edilen ve hala eksik görülen konular varsa komisyon raporuna ekleyeceğiz. Bundan sonra ne eğitim, ne de barınma mekanlarında evlerimizde yaşadığımız her türlü alanda herhangi bir alanda bu tür acı tecrübeleri yaşamamak için bilinçlendirme çalışması yapılması gerek. Tatbikatların kağıt üzerinde değil, usulüne uygun yapılması gerektiğini tespit ettik" diye konuştu.

MÜDÜRLERE SERTİFİKA ŞARTI

Yurt yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapıldığını kaydeden Sarı şu bilgileri verdi: "Kurum açma izinleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, işyeri açma ve çalışma ruhsatları belediyeler tarafında düzenlenmekteyken, yeni yönetmelikte kurum, işyeri açma ve çalışma ruhsatı MEB tarafından düzenlenerek çift başlılık kaldırılacak. Kurucu ve kurucu temsilcileri de eğitim şartı aranmazken, lisans şartı getirildi. Yurt müdürü olacaklar bakanlık tarafından verilecek 120 saatlik eğitim programıyla sertifika alma zorunluluğu getirildi. Rehber öğretmen şartı getirildi. Öğrenci girişleri artık otomasyonla yapılarak, bakanlık öğrenci ve yurt personelini elektronik ortamda ulaşacak. Devam ve devamsızlık da görülecek."

KIZ-ERKEK KARMA YURT AÇILAMAYACAK

Sarı açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Kız- erkek karma yurt açılması, öğrencilerin özel yurtlarda ücretsiz kalması kaldırıldı. Özel yurtlar barınma amacı dışında kullanılmayacak. Kurum binaları her yıl öğretim yılı başlamadan yangın güvenliği, elektrik, ısınma sistemi, su ve gaz sistemi güvenliğiyle itfaiye ünitelerinin ilgili bölümleri mühendis odaları veya ilgili kurumlara yurt yönetimince kontrol edilecek. İç, dış duvarlar, tavanda ahşap ve yanma özelliği yüksek olan maddeler kullanılamayacak. Yangın çıkış kapısında şartlar aranmazken, bunun handikabını bu faciada çok defa zikrettik. Bundan sonra yangın merdivenleri ve açış yolları kapıları yangına karşı sağlam maddeden yapılacak. Acil çıkış kapıları dışarıdan açılamayan, içeriden kilitlenemeyen ve yangın alarmıyla açılacak."

Aladağ'daki yurtta kaçak kreş de varmışAladağ'daki yurtta kaçak kreş de varmış

EN AZ 40 KONTENJAN ŞARTI

Yurt yapılacak binalara ilişkin de yeni kriterler getirildiğini belirten AK Partili sarı, şöyle dedi: "Evden bozma küçük binalara yurt kullanım izni verilirken şimdi en az 40 kontenjan şartı belirlendi. Bu kurumsallaşma adına önemli adım. Yönetim ve kuruculardan sabıka kaydı istenecek. Aladağ'da, barınma sorununa çözüm amacıyla afete de dayanıklı, çocukların sağlıklı ortamda barınacağı 250 kişilik yurt yapımı için 5 milyon 428 bin lira hibe finansman tahsisi yapıldı. İnşaat devam ediyor ve yeni öğretim yılı başında bizim de desteğimizle açılacaktır." (ADANA/DHA)

Aladağ'da sadece 1 aile şikâyetçi olduAladağ'da sadece 1 aile şikâyetçi oldu