HDP'li Besime Konca için tutuklama kararı

HDP milletvekili Besime Konca'nın tahliyesine cumhuriyet başsavcısı itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Dihaber'in haberine göre, 3 Mayıs'ta tahliye edilen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tahliyesine cumhuriyet başsavcısı itiraz etti. İtirazı kabul eden Batman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Konca hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı verdi.

Kararı “skandal” olarak değerlendiren Konca’nın avukatı Bayram Arslan, “Cumhuriyet Başsavcısı, Siirt'te birleştirilen 12 ayrı dosyayı gerekçe gösteriyor. Ancak böyle bir şey yok. Çünkü bu dosyalar, dokunulmazlık kapsamında olan dosyalar. Bu kez Siirt’ten 5 ayrı dosya birleştirilerek Batman’daki mahkemeye gönderildi. Fakat Batman’daki mahkeme ‘yetkisizlik’ kararı vererek dosyayı Gaziantep’teki Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi” dedi.

Kararın zorlama bir yöntemle çıkarıldığını savunan Arslan, “Cumhuriyet Başsavcısı kendine vazife çıkararak, hukuku ayaklar altına alarak, dosyayı bilmeden itirazda bulundu. Mahkeme ve duruşma savcısına saygısı yok. Bu ikinci defadır aynı uygulamayı yapıyorlar” diye konuştu.