TSK'dan ABD ordusuna 'bombardıman' yanıtı

ABD Avrupa karargâhı sözcüsü Yüzbaşı Danny Hernandez'in Şengal ve Karaçok'a yönelik bombardımanların "ABD ve koalisyon ile uygun şekilde koordine edilmediği" yönündeki eleştirisine TSK'dan yanıt geldi.

DUVAR – Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 25 Nisan’da Sincan ve Karaçok Dağı’na yapılan hava harekatı hakkında açıklama geldi. Açıklamada, “Söz konusu hava harekâtı icra edilmeden önce ilgili ülkelerin sivil ve asker temsilcileriyle daha önceden mutabık kalınan kurallar çerçevesinde irtibat kurularak gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır” denildi. Reuters dün ABD’li General Curtis Scaparrotti’nin Türkiye’ye “Hava saldırılarının ABD ve koalisyon ile uygun şekilde koordine edilmediği hakkındaki endişelerini ilettiğini” bildirmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Söz konusu hava harekâtı icra edilmeden önce ilgili ülkelerin sivil ve asker temsilcileriyle daha önceden mutabık kalınan kurallar çerçevesinde irtibat kurularak gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, harekât bölgesinde bulunması muhtemel sivil halk ile diğer ülkelere mensup personelin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmış ve bu konuda azami hassasiyet gösterilmiştir” denildi.

‘AKAR’LA GÖRÜŞTÜK’ DENMİŞTİ

ABD ordusunun Avrupa güçlerinin başında bulunan Orgeneral Curtis Scaparrotti’nin geçen hafta Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüşüp TSK’nın Suriye ve Irak’taki hava saldırılarıyla ilgili endişelerini ilettiği açıklanmıştı. ABD ordusunun Avrupa’daki karargâhının sözcüsü Yüzbaşı Danny Hernandez Reuters’a yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “General Scaparrotti’nin Türkiye tarafından Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde düzenlenen hava saldırılarının ABD ve koalisyon ile uygun şekilde koordine edilmediği hakkındaki endişelerini ifade ettiğini söyleyebilirim… Görüşmeler özel olduğu için başka ayrıntı verilmeyecek.”

TSK’nın Sincar ve Karaçok operasyonu

TSK geçen hafta salı günü Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG güçlerinin bulunduğu Karaçok dağı ve Irak’ın kuzeyinde PKK varlığının bilindiği Şengal dağı bölgesine hava harekatı düzenlemişti. YPG’nin medya merkezi ve radyo istasyonları tahrip olurken, 20 YPG’linin de öldüğü açıklanmıştı. Şengal’de ise ölenler arasında beş Iraklı peşmerge de bulunuyordu. Saldırının hemen ardından ABD’li bir komutan bölgede incelemede bulunmuş, bu da Türkiye’nin tepkisiyle karşılaşmıştı.