Atalay Demirci'ye müebbet istendi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Atalay Demirci hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi. Demirci için bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DUVAR – ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamalarından tutuklu bulunan şovmen Atalay Demirci hakkındaki iddianame tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Muhammed Akif Ongun tarafından hazırlanan iddianamede Demirci için  ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Hakan Şükür ve Enes Kanter ile yapmış olduğu Twitter konuşmalarına da yer verildi.

Şükür’ün sosyal medyada yazdığı “kimse yardım etmedi” şeklindeki sözüne karşılık Demirci’nin, Şükür’ü teselli etmeye çalıştığı belirtilen iddianamede, Enes Kanter’e de “Enes’im biliyorum az çok tahmin edebiliyorum. Allah yardımcımız olsun hepimizin kardeşim. Tedbiren takibi bırakmak zorundayım bu arada anlarsın kardeşim” şeklinde mesaj attığı kaydedildi.

‘MANEVİ HAZ NEDENİ İLE ÜCRET KAZANCIM YOKTU’

‘Bank Asya’da hesabının olduğunu, 17-25 Aralık sürecinden sonra bu hesabında cüzi miktar bırakarak tüm kredi kartı ve hesaplarını kapattığı’ anlatılan iddianamede Demirci’nin, ‘gösteri amacı ile birçok kez yurt dışına çıktığı’ belirtildi.

İddianamede ifadesine de yer verilen Demirci, Dünya Radyo’da çalıştığı sıralarda ‘Vefa kod adlı Muhammed Yusuf Kulaksız isimli kişinin kendisini Gülen ile tanıştırmak için yurt dışına birlikte gittiklerini’ söyledi. Demirci, ifadesinde ‘bu ziyaretten dolayı gittiği gösterilerden de Fetullah Gülen’i ziyaret etmenin manevi hazzı nedeni ile ücret kazancının olmadığını’ kaydederek, ‘çevresinde daha çok FETÖ’ye mensup kişilerin olduğundan dolayı popülerliğinin de arttığını’ da ifade etti.

‘KİMSEDEN DESTEK İSTEMEDİM’

Demirci, ‘2013 yılında Yetenek Sizsiniz adlı yarışmaya katıldığını ve bu yarışmada kendisi adına cemaat tarafından oy kullanan şahısların olduğunu düşündüğünü’ anlattı. Demirci, ifadesinde ‘radyodan ayrılmasını üstü konumundaki Muhammed Yusuf Kulaksız nedeniyle olduğu, kendisinin cemaate bağlı hiç kimseyi arayıp destek olmalarını istemediğini, Muhammed Yusuf Kulaksız’la tartışmalarının nedeninin kendisinin, cemaatine ve hizmet hareketine yaptığı gösterilerde kazanılan parayla destek verdiğini zannederken, kazanılan paraların bu şahsın şirketine aktarıldığını fark etmesi nedeni ile olduğunu’ ileri sürdü.

‘KENDİMİ ÖRGÜT MENSUBU OLARAK GÖRMÜYORUM’

Demirci, ifadesinde ‘darbe girişimi ile ilgili kimseden duyum almadığını’ da belirtti. Örgütü dine hizmet etmekte olan bir cemaat yapısı olarak değerlendirdiğini, kendisini örgüt mensubu olarak görmediğini fakat kandırıldığını ve kullanıldığını hissettiğini anlatarak, “Yaptığım hizmetlerden dolayı pişmanlık duyuyorum” dedi.

İddianamede, Demirci’nin üstünde ve evinde yapılan aramalarda ele geçirilen bir adet telefon, bir adet bilgisayar, bir adet Ipad, 31 Ocak 2011 tarihine ait Zaman gazetesinin ilk sayfası ve çeşitli sayılarda CD/DVD ile flash belleğe el konulduğu belirtildi. (DHA/ANKARA)