Sosyal medya paylaşımına 7 yıl hapis

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle Haydar Çengel'e en üst sınırdan artırımlı ceza verdi. 6 yıl 9 aylık hapis cezasının diğer sosyal medya davalarına da emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana'da sosyal medya üzerinden 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla hakkında dava açılan 52 yaşındaki Haydar Çengel, tutuksuz yargılandığı mahkemede en üst sınırdan ve artırım uygulanarak 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tartışma yaratan süreç, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER), Haydar Çengel hakkında 'ihbar' gelmesiyle başladı. Bunun üzerine Adana'da yaşayan Çengel'in sosyal medya hesapları incelenerek soruşturma başlatıldı. Artvin'de gözaltına alınan Çengel hakkında 'terör örgütü propagandasını yapmak' iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

'IŞİD SALDIRILARINDAN DOLAYI PAYLAŞTIM'

Haydar Çengel, sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu belirterek, "Paylaşımları ben yaptım. Ancak suç olduğunu bilmiyorum. Terör örgütü propagandası yapmak amacıyla yapmadım. O zamanki psikoloji ile Güneydoğu ve Suriye'deki IŞİD olaylarından dolayı söz konusu iletileri paylaştım" diye savunma yaptı.

Türkiye, Twitter'da 'yasak şampiyonu' olduTürkiye, Twitter'da 'yasak şampiyonu' oldu

EMSAL OLABİLİR

Mahkeme heyeti, Haydar Çengel'i 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla 3 yıl hapse mahkum etti. 'Suçun basın yayın yoluyla işlenmesi ve zincirleme olarak gerçekleştiği' gerekçesiyle de cezayı 6 yıl 9 aya yükseltti.

Cezanın onanması durumunda Çengel'in cezaevine gireceği belirtilirken, benzer davalara göre verilen cezanın emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

(DHA)