Sarıhan: 250 bin Suriyeli çocuk nerede araştırılsın

CHP'li Şenal Sarıhan, 'refakatsiz mülteci çocukları' sordu: Neredeler, nasıl yaşıyorlar?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Ankara Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Şenal Sarıhan Gazete Duvar'ın geçtiğimiz Mart ayında yayınladığı '250 bin Suriyeli çocuk kayıp!' haberinin ardından “Refakatsiz Mülteci Çocuklar”ın durumu için Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

'YETKİLİLER GÖREVE...'

Sarıhan, 23 Nisan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nda devlet korumasına alınmadığı için çeteler tarafından seks işçiliğine, para karşılığı evlendirilmeye, illegal işlerde çalışmaya zorlanan ve ucuz iş gücü olarak kullanılan çocuklar için yetkilileri göreve çağırdı. Ayrıca Sarıhan, Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL) Avrupa’daki kayıp göçmenlerle ilgili raporunda; ailesini savaşta ya da göç yolunda kaybetmiş yaklaşık 26 bin çocuğun Avrupa ülkelerine ulaşmış olduğunu ancak son iki yıl içinde söz konusu çocuklardan en az 10 bininin kaybolduğunu açıkladığına dikkat çekerek, uzmanlara göre Türkiye’de 250 bin Suriyeli çocuğun “refakatsiz” olarak nerede ve nasıl yaşadığının bilinmediğini ifade etti.

250 bin Suriyeli çocuk kayıp!250 bin Suriyeli çocuk kayıp!

'MÜLTECİ ÇOCUKLARIN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI'

Sarıhan, İçişleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarının, çocuk şube müdürlüklerinin ve göç idaresinin eşgüdüm halinde çalışması gerektiğini belirterek mülteci çocukların haklarının güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. Uluslararası hukuka ve mevcut yasalara göre yapılması gereken yükümlülükleri de hatırlatan Sarıhan “Usulünce yapılmayan işlemler ve yerine getirilmeyen sorumluluklar nedeniyle binlerce çocuk iltica sistemine giremeyerek, refakatsiz olmalarına rağmen devlet korumasına alınmamakta ve çeteler ya da kişiler tarafından seks işçiliğine, illegal işlere, köleliğe ve para karşılığı evlendirilmeye zorlanmaktadır. “Refakatsiz Çocuklar”ın ucuz iş gücü olarak kullanılması ise bir diğer problem olarak kayıtlara geçmektedir. Nerede ve nasıl yaşadığı bilinmeyen söz konusu refakatsiz çocuklar, eğitim, sağlık gibi temel haklardan ve sosyal hizmetlerden yararlanamamaktadır” ifadelerini kullandı.