Oda TV davasında tüm sanıklar beraat etti

Oda TV'nin karar duruşmasında mahkeme başkanı sanıklara son sözlerini sordu. Yalçın Küçük son sözünü söyledikten sonra duruşmaya cezaevinden getirilen Ahmet Şık'a "İçeride bana ihtiyacın var mı" diye sordu. Şık'ın yanıtı kısa oldu. Savunmalar bitince mahkeme tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın ile Prof. Dr. Yalçın Küçük ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu tutuksuz 13 sanıklı Oda TV Davası'nın karar duruşması görülüyor. Cumhuriyet gazetesine açılan dava kapsamında tutuklu bulunan Ahmet Şık son sözünde, "Bu adliye sarayı, adaletin mezarı haline geldi" dedi. Prof. Dr. Yalçın Küçük'un Ahmet Şık'a, "Nasılsın, iyi misin? Bana ihtiyacın var mı içeride?" diye sorması salonda gülüşmelere neden oldu.

AHMET ŞIK CEZAEVİNDEN GETİRİLDİ

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Oda TV davası duruşmasına, bu davanın tutuksuz sanığı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne ilişkin açılan dava kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık cezaevinden  getirildi. Duruşmada tutuksuz sanıklar Hanefi Avcı, Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Nedim Şener, Muhammet Sait Çakır ve Coşkun Musluk katıldı. Diğer sanıklar Şükrü Doğan Yurdakul, İlkim Kaleli, Mümtaz İdil ve Müesser Yıldız Uğur ise duruşmaya katılmadı. CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu da duruşmada izleyici olarak bulundu.

Mahkeme Başkanı, geçen celse tüm sanıkların ve avukatların esas hakkındaki beyanlarının alındığını belirterek sanıklara son sözlerini sordu.

'AKLIMDAN GEÇENİ SÖYLESEM YENİ DAVA AÇILIR'

Bunun üzerine söz alan Ahmet Şık, şunları söyledi: "Aklımdan geçenleri söylersem muhtemelen yeni bir dava açılır. Hakkımda yeni iddianameyi yazan iktidarın tetikçiliğini yapanları kastediyorum. Bu adliye sarayı, adaletin mezarı haline geldi. Bu mezarın kazıcısı da bizzat savcılar ve hakimlerdir. Adliye girişinde Themis heykelleri bulunmakta adaletin simgesi olarak, elinde terazi var. Bir kefesinde haysiyet, onur gibi kavramlar var. Diğerinde ise haysiyetsizlik, şerefsizlik gibi kavramlar var. Bu hakim ve savcılar için terazinin kefesindeki kötülük ağır basıyor."

SONER YALÇIN: FETÖ'DEN ŞİKAYETÇİYİM

Oda TV İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın ise "7 yıllık süre zarfında söylenecek her şeyi söyledik. Beraatimi istiyorum. Bize bu kumpası kuran FETÖ'den şikayetçiyim" dedi.

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise, "Sanık sandalyesine bu kumpası kuran tüm devlet görevlilerin gelmesini istiyorum" diye konuştu.

Oda TV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu da, "6 yıl önce bu davada sanık olmak yazıları, kitapları yasaklanmak demekti. 6 yıl sonra yozlaşmış iktidarlardan devlet içindeki çetelerden uzak olmak anlamına geliyor. Bu davada hakim ya da savcı olmaktansa sanık olmayı tercih ediyorum, mutluyum" dedi.

oda

'BANA İHTİYACIN VAR MI İÇERDE?'

Prof. Dr. Yalçın Küçük ise "Ergenekon davasında bir numaralı sanıktım. Orduyu, PKK'yi, her şeyi yönetmekten suçlandım. Polis çıraklarının hazırladığı iddianame ile karşınızdayım. Takdir sizindir" dedikten sonra Ahmet Şık'a dönerek "Nasılsın, iyi misin? Bana ihtiyacın var mı içerde?" diye sordu.

Küçük'ün sorusu salonda gülüşmelere neden olurken, Ahmet Şık da "Yok hocam" diye yanıt verdi.

AVCI'DAN SUÇ DUYURUSU TALEBİ

Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı da "Mahkemenizden tüm sanıkların beraatini ve kumpas kuranlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını diliyorum" dedi.

Gazeteci Nedim Şener ise, "Buradaki yargılananların yaptıkları, Fetullahçı terör örgütüne karşı halkı uyarmaktı. Bu davada yargılananların yazdıkları azıcık dikkate alınsaydı Türkiye bu günleri, bu denli yaşamazdı, önlemler alabilirdi. Bu dava bizden çok şey aldı, ama hukuk getirmedi" dedi. Diğer sanıklar ve avukatları da beraat talebinde bulundular. Davaya karar açıklanmak üzere 1,5 saatlik ara verildi.

Verilen aranın ardından devam edilen duruşmada mahkeme kararını açıkladı.. Mahkeme tüm sanıkların beraatine karar verdi.

'BU MASKE İKTİDARI SON BULACAK'

Duruşmanın bitmesinin ardından Şık yaka paça duruşma salonundan çıkarılmak istenirken Makbule Cengiz tarafından görüntülendi. Şık salondan çıkarken "Biz çocuklarımızı gülüşlerini gerçek kılacağız. Bu maske iktidarı bu kötülüğün organize olmuş hali hak ettiği sonu bulacak, kaçınılmaz olanı yaşayacak. Alaturka Führeri de yaşayacak" diye bağırdı.  (İSTANBUL/DHA)