Liselilerden kaçırılma ve tehditlere tepki

Ankara'da lise öğrencileri kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan tehditlere ve ajanlık tekliflerine karşı açıklama yaptı. Sivil araca zorla bindirildiğini belirten bir lise öğrencisi 'Ailelerimizin işleriyle tehdit ediliyoruz' dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Referandum çalışması için "Hayır" kampanyası yürüten liseliler son süreçte yaşanan kaçırma olaylarına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Kimliği belirsiz kişilerce sivil araçlara bindirilip tehdit edildiklerini söyleyen öğrenciler ''Arkadaşlarımız bir bir kaçırılıyor, ajanlık teklif ediliyor evleri basılmakla tehdit ediliyor" dedi.

'BU UYGULAMALARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

İnsan Hakları Derneği'nde gerçekleşen açıklamada kaçırılmalarda psikolojik baskı uygulandığı ve öğrencilerin aileleri aracılığıyla tehdit edildiği belirtildi. Açıklama metnini okuyan Hasret İrem Kurucu şunları söyledi:

“Bizler bu uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Bu zamana kadar olan baskıları bizi yıldırmamıştır, yıldırmayacaktır. Arkadaşlarımızın başına gelen her şeyden Ankara Emniyeti, Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı sorumludur.”

'BİZİMLE BİRLİKTE OLURSAN SIKINTI YAŞAMAZSIN'

30 Mart tarihinde stajdan çıktığı sırada sivil bir araca zorla bindirilerek tehdit edildiğini iddia eden Aleyna Sert, daha önceki süreçte ailesinin de tehdit edildiğini söyledi. Araca bindiğinde psikolojik baskıya maruz kaldığı belirten Sert, ailesinin işleriyle ilgili tehdit edildiğini söyledi. Sert'in olay gününe dair açıklamaları şu şekilde:

“Psikolojik baskı uygulayarak 'Bunun sonu kötü, ya o taraftan başın belaya girecek ya da biz bela olacağız' gibi tehditlerde bulundular. Sonrasında 'Bizimle birlikte olursan sıkıntı yaşamazsın' dediler. Ama ben hiçbirine cevap vermedim, emniyete götürmelerini istedim. Daha sonra beni görüşeceğiz diyerek bıraktılar. Aradan iki gün geçti ve yine evimin önünde tekrar gördüm.” (DUVAR)

‘Hayır’ çalışması yapan öğrencileri kaçırıp ölümde tehdit ettiler‘Hayır’ çalışması yapan öğrencileri kaçırıp ölümde tehdit ettiler