'FETÖ medya yapılanması' davasında yakalama kararı

Gazetecilerin yargılandığı FETÖ davasında tahliye kararı verilen 21 kişiden 8'i için yakalama çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - FETÖ'nün medya yapılanması davasında 21 sanığın tahliye edilmesinin ardından 6 gazeteci cezaevi çıkışında bir başka soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Öte yandan tahliyesine karar verilen diğer 8 sanık hakkında ise savcının itirazı üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca, örgütün medya yapılanması davasında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklu yargılanan ve bugün tahliyesine karar verilen Atilla Taş, Ali Akkuş, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Seyid Kılıç ve Yetkin Yıldız hakkında "darbe" soruşturması başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, 7 şüpheli hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından gözaltı kararı çıkartıldı. Şüphelilerin gözaltına alınma gerekçesi olarak, şüpheliler aleyhindeki deliller, atılı suçun özelliği, kaçma şüphesi gösterildi.

FETÖ'nün medya yapılanması davasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından gözaltına alındı. Harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şüphelileri cezaevi çıkışında gözaltına aldı. Devam etmekte olan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheliler hakkında 7 günlük gözaltı süresi verildiği belirtildi.

8 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Öte yandan FETÖ'nün medya yapılanması davasında tahliyesine karar verilen 8 kişi hakkında da duruşma savcısı bir üst mahkemeye itiraz etti. Cumhuriyet Savcısının itirazını değerlendiren 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Büşra Erdal ve Muhammed Sait Kuloğlu hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. (DHA)

Atilla Taş ve Murat Aksoy'a tahliyeAtilla Taş ve Murat Aksoy'a tahliye