Markette naylon poşet yasaklanıyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Mustafa Altunbilek, 1 Ocak 2018'den itibaren mağaza ve marketlerde naylon poşet kullanımının yasaklanacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Önümüzdeki yıldan itibaren mağaza ve marketlerde köklü değişikliğe gidilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetler marketlerin yanısıra giyim ve ayakkabı gibi tüm mağazalarda yasaklanacak.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, düzenlediği basın toplantısıyla, atık yönetmeliğine ilişkin Çevre Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk'ü ziyaret ettiklerini ve son gelişmeleri değerlendirdiklerini açıkladı.

Altunbilek, doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem milletin geleceğini hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018'in başında hayata geçeceğini kaydederek, bu konudaki düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde uygulandığını vurguladı.

'BEZ VE KARTON TORBALAR HEDİYE EDECEĞİZ'

Türkiye'de hayata geçecek düzenleme için çalışma yapacaklarını, naylon poşetlerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları halka anlatacaklarını belirten Altunbilek, yerel marketler olarak müşterilerine her türlü kolaylığı sağlayacaklarını ifade etti.

Altunbilek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz. Avrupa'da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor" diye konuştu.

METROPOLLERDE BAŞLAYACAK

Uygulamayı ilk olarak metropollerde başlatacaklarını dile getiren Altunbilek, "Yıl başından itibaren naylon poşetlerin az kullanılması veya kullanılmaması için belki direkt paralı diyemeyiz ama mutlaka zararlarını anlatmalıyız, anlatacağız. Bu bilinci müşteriye aşılayacağız" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)