Aydın Doğan, Değirmenci kararını savundu

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, 'Karargah rahatsız' haberini sonrası yaşanan değişimi değerlendirdi. Doğan "Bu değişim, sadece bir bayrak değişiminden ibarettir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısı dün İstanbul Hilton Oteli’nde gerçekleşti. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan başkanlığındaki toplantıya, kurul üyelerinin yanı sıra medya grubu yönetici ve temsilcileri katıldı. Burada açıklama yapan Doğan "Haber sunanların konumu biraz farklıdır. Onlar haberin tarafsızlığını korumak mecburiyetindedir" diyerek İrfan Değirmenci'nin Kanal D'den atılmasını savundu.

Medyaradar'da yer alan habere göre, toplantıda konuşan Aydın Doğan, Hürriyet gazetesinde bir süredir planlanan bayrak değişiminin yapıldığını belirterek, “Genel Yayın Yönetmenliği görevine Fikret Bilâ arkadaşımız geldi. Ben hem Sedat Ergin’i hem de Fikret Bilâ’yı çeyrek yüzyıldır tanıyorum. İkisi de çok takdir ettiğim, kendilerini mesleklerine adamış, dürüst, ilkeli gazeteci arkadaşlarımdır. Bu değişim, sadece bir bayrak değişiminden ibarettir. Hürriyet’in yayın çizgisiyle ilgili değildir. Hürriyet, ilkelerine bağlı, bağımsız objektif yayıncılığı sürdürecektir. Sedat Ergin arkadaşımız sevdiği işe, köşe yazarlığına yeniden başladı. Fikret Bilâ’yı da yeni görevinden dolayı kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

'HABER SUNANLARIN KONUMU FARKLIDIR'

Son toplantıdan sonra yayın ilkeleriyle ilgili bazı olaylar yaşadıklarını belirten Doğan, şöyle devam etti: “Kanal D’de sabah haberlerini sunan bir arkadaş çok seri, çok keskin, sert tweet’ler atarak referandum için ‘hayır’ kampanyası yaptı. Yazar ve yorumcularımızın görüşleri eğer hakaret ve aşağılama taşımıyorsa bizi ilgilendirmez. Neticede kendi kişisel görüşleridir ve kurumu bağlamaz. Ancak haber sunanların konumu biraz farklıdır. Onlar haberin tarafsızlığını korumak mecburiyetindedir. Aksi halde kurumun tarafsızlığına ve objektif haber verme ilkelerine gölge düşürürler. Bu nedenle bu arkadaş ile yollarımızı ayırmak mecburiyetinde kaldık. Sosyal medya elbette faydalıdır. Ancak bunun sorumlulukla kullanılması gerek.

'DEĞİŞİM ÖNCEDEN PLANLANMIŞTI'

Hürriyet gazetesindeki görev değişiminin uzun zamandır gündemlerinde olduğunu ifade eden Doğan, şunları söyledi: “Bu bayrak değişiminin, editoryal bir yanlışlığın hemen arkasından gelmesi arzu etmediğimiz bir talihsizlik oldu. Özellikle sosyal medyadaki spekülasyonu önlemek adına bu açıklamayı daha fazla geciktirmeden yapmak istedik. Şunu anlatmak istiyorum. Fikret Bilâ’nın Genel Yayın Yönetmenliği’ne gelmesi çok daha önceden planlanmıştı ama bazı seyahatler dolayısıyla bir türlü uygulanamadı. Fakat hemen bu talihsiz olayın peşine Fikret’i atamamız sanki bu olayın devamıymış gibi algılandı. Böyle bir şey yoktur. Sosyal medya böyle algıladı. Biz de fazla geciktirmeden açıkladık.”

'BAŞLIK İSTİSMARA AÇIKTI'

25 Şubat’ta Ankara Temsilcimiz Hande Fırat bir habere imza attı. Bu haber, Genelkurmay Başkanlığı’nın verdiği kurumsal bilgi notuna dayanıyordu. Genelkurmay, Hulusi Akar Paşa şahsında orduya yönelik suçlamalara cevap verme gereği duymuş ve bunları bir not halinde Fırat’a iletmişti. Nitekim Genelkurmay Başkanlığı bu haberin içeriğinin sorumluluğunu resmi sitesinde üstlendi. Bu noktada benim de çok üzüldüğüm editoryal bir hata yapıldı. Haberin iç sayfadaki devamında başlık olarak ‘Karargâh rahatsız’ denilmesi istismara müsait bir çağrışım olarak algılandı. Oysa haberi okuyanlar iyi niyetli olarak baktıklarında Genelkurmay’ın tepkisinin sadece kendilerini suçlayanlara cevap teşkil ettiğini görmüşlerdir. Bu art niyetle yazılmış değildir ama editoryal bir hatadır.”

'SÜRECİN TARAFI DEĞİLİZ'

Konuşmasında referanduma da değinen Aydın Doğan, “16 Nisan’da halkımız Anayasa değişiklikleri hakkında tercihini ortaya koyacak. Çıkacak sonuca şimdiden saygılı olacağız. Biz medya olarak bu sürecin tarafı değiliz. İşimiz sadece objektif yayıncılıkla halkımızın doğru bilgilendirilmesine katkı sağlamaktır. İnanıyorum ki milletimiz her zamanki sağduyusuyla en doğru kararı verecektir” dedi. Toplantının ardından konuşan Doğan Holding Başkan Danışmanı Volkan Vural da “Kurul üyelerimiz özellikle Avrupa’da yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi tehlikesine karşı bir eylem planı yapılması konusunda görüşler belirttiler” diye bilgi verdi.