Ak Partili Ensarioğlu: PKK, Kürdistan'ı parçalamaya çalışıyor

AK Parti Milletvekili Ensarioğlu, "Şengal Kürdistan’ın parçasıdır. PKK, Kürdistan’ı parçalamak için uğraşıyor" dedi, Ensarioğlu, çözüm sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak'ın Şengal bölgesinde PKK ile KDP arasında Rojava Peşmergelerinin konuşlandırılması nedeniyle yaşanan krizi değerlendirdi. Ensarioğlu, "Şengal Kürdistan'ın parçasıdır. PKK Kürdistan'ı parçalamak için uğraşıyor" dedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin merkezi Erdbil'den  yayın yapan K24'e konuşan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Şengal'da (Sincar) PKK ile KDP arasında yaşanan gerilim, çözüm sürecine dönülmesi talepleri ve referandum çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

'KİMİN İÇİN YAPIYOR?'

PKK’nin Şengal’deki varlığının kabul edilmez olduğunu savunan Ensarioğlu, şöyle dedi: "Şengal Kürdistan’ın parçasıdır. PKK Kürdistan’ı parçalamak için uğraşıyor. Bunu kimin emriyle yapıyor, kimin için yapıyor? Bu emri kim veriyor? İran mı bu emri veriyor, Almanya mı bu emri veriyor? Kürdistan’ı kim parçalamak istiyor? PKK kalkmış Kürdistan’ı parçalamaya çalışıyor. Bu yanlıştır, kimse de bunu kabul etmez."

'ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN PKK SİLAH BIRAKMALI'

Diyarbakır'daki nevruz katlamalarında konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir’in, 2013 çözüm süreci ruhuna geri dönülmesi ile ilgili çağrılarını da değerlendiren Galip Ensarioğlu, şunları söyledi:

"2013 ruhunu kim öldürdü, biz bunu iyi biliyoruz. Kimse suçu kimseye atmasın, yani hem öldür, hem yık hem de gelip sitem et, bu doğru değil. Şimdi de 2013’e dönelim diyorlar, artık kimse onlara inanmıyor. Yeni bir çözüm sürecinin başlaması için PKK’nın silah bırakması şarttır. Çözüm süreci kaldığı yerden devam edemez. Sürecin yeniden başlaması için PKK’nın Türkiye’de silah mücadelesine son vermelidir. Ondan sonra da Suriye’de, Rojava’da, Irak’ta bir derdi varsa o da konuşulur. Türkiye’de artık siyasetin konuşması lazım, silahların, ölümün, kavganın olmaması lazım." (DİYARBAKIR/DHA)