Validen Kurkut açıklaması: İstemezdik

Diyarbakır'da Newroz alanına girmek isterken öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'a ilişkin Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy yeni bir açıklama yaptı. Aksoy "Böyle bir durum yaşansın istemezdik" dedi. Kemal Kurkut’un öldürülme görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra 'Gencin bomba var dediği çanta nerede' soruları gündeme gelmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyabakır Newroz'unda üzerinde bomba var iddiası ile öldürülen Kemal Kurkut'un ölümüne ilişkin belirsizlik sürüyor. Kamuoyunda tepkinin artmasının ardından yeni bir açıklama yapan açıklama yapan Diyarbakır Valilisi Hüseyin Aksoy "Böyle sonuçlanmasını istemezdik" dedi. Kurkut'un cenazesinin ardından açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Yöneticisi Muhterem Süren ise, "Kemal Kurkut'un ölümünün açık bir infaz olduğunu" söyledi.

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un Diyarbakır'da Newroz alananına ‘elinde bıçakla girmek istediği sırada canlı bomba şüphesi ile' polis tarafından açılan ateşle yaşamını yitirmesiyle ilgili Diyarbakır Valilisi Hüseyin Aksoy ikinci bir açıklama yaptı. Vali “Böyle sonuçlanmasını istemezdik” dedi.

Diyarbakır Valiliği il olarak olayın ardından "Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir” açıklamasını yapmıştı. Ancak vurulma anına dair Dihaber’in ortaya çıkardığı görüntülerde elinde bıçak ve yarı çıplak vaziyette kontrol noktasında polislerle tartışan Kurkut’un daha sonra noktayı geçerek koşmaya başladığı ve polisin o sırada açtığı ateşle yaşamını yitirdiği görülmüştü.

Önlü: Kemal Kurkut'un patlatacağı söylenen çanta nerede?Önlü: Kemal Kurkut'un patlatacağı söylenen çanta nerede?

Evrensel'de yer alan habere göre, Vali Aksoy katıldığı bir program sırasında, gazetecilerin sorusu üzerine, dün yaşanan olayla ilgili başlatılan soruşturmanın sürdüğünü belirtti ve şunları söyledi: "Dünkü açıklamada da belirttiğimiz gibi şahıs elinde bıçak ve çantasında bomba olduğunu söylemiş. Güvenlik güçleri de nevruz kutlamasına katılan vatandaşların güvenliğini düşünerek böyle bir müdahalede bulunmuş. Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor."

VALİLİĞİN İLK AÇIKLAMASI: ÇANTAMDA BOMBA VAR DEDİ

Diyarbakır’da yaşanan olayla ilgili valilik dün yaptığı açıklamada, Newroz’un yapıldığı kutlama alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir kişinin, kendisini aramak isteyen güvenlik güçlerine “Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim” diyerek bıçaklı saldırıda bulunduğu ifade edilmişti.

İHD: KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇUDUR

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Yöneticisi Muhterem Süren yaşanan durumun açık bir infaz olduğunu ifade ederek, “Gördüğümüz kadarıyla gencin doğrudan vurulmasını gerektirecek bir durum yok ve vurulmadan da durdurulabilirmiş. Bu açık bir infaz, açık bir yaşam hakkı ihlalidir. Açık bir şekilde ‘kasten adam öldürme suçu’dur” değerlendirmesinde bulundu. Gencin direkt hedef alındığını ve böyle bir uygulamanın olmadığını ifade eden Süren, duruma ilişkin valiliğin, ilgili kurumların açıklama yapması gerekiyor. Yine konuya ilişkin ivedilikle soruşturma başlatılması ve kamuoyuna bildirilmesi gerektiğini belirten Süren, kimsenin şikayetine, müracaatına bağlı olmaksızın resen savcılığın soruşturma başlatmasını istedi.

Süren, “Ailenin onayı olması durumunda insan hakları savunucuları ve İnsan Hakları Derneği olarak hukuki süreci de başlatacağız. Bu sürecin ayrıca takipçisi olacağız” dedi.

Newroz'a bıçakla girmek isteyen bir kişi vurulduNewroz'a bıçakla girmek isteyen bir kişi vuruldu

Diyarbakır'da yüz binler Newroz alanındaDiyarbakır'da yüz binler Newroz alanında

Demirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajıDemirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajı

HDP'den 'Nevruz'a gitmediler' yanıtı: Emin misiniz?HDP'den 'Nevruz'a gitmediler' yanıtı: Emin misiniz?