Diyarbakır'da yüz binler Newroz alanında

Günlerdir hazırlıkları süren Diyarbakır Newroz'u yüx binlerin katılımıyla başladı. Newroz alanının her yerinde 'Hayır, Na' bayrakları vardı. Newroz ateşi yakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Diyarbakır'da başlayan Newroz kutlamalarına kentin dört bir katılımlarla gerçekleşiyor. Sabahın ilk ışıklarında Newroz alanına giden Diyarbakırlılar Newroz alanına ulaşmaya başladı. HDP, DTK, DBP ve KJA tarafından organize edilen etkinlikte alan etrafına ve kentin tüm noktalarına bu yılın temel sloganı olan “Mutlaka Kazanacağız” afişleri asıldı. Kutlamanın sırasında ve sonrasında 100'ün üzerinde kişi gözaltına alındı.

Önceki Newroz'larda belediye araçları alana sefer düzenlediği için yollar daha tenhaydı. Bu sene otobüs seferleri durdurulduğu için insanlar araçla gelebildikleri yere kadar gelip alana yürüyerek gelmek zorunda kaldı.  Önceki yılların aksine alınan karar doğrultusunda seyyar satıcıların da alana alınmadığı görüldü. Satıcılar alana giriş noktalarında yerlerini aldı.

Demirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajıDemirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajı

HDP'Lİ VEKİLLER ALANA GELDİ

Mardin Belediye Eşbaşkan Ahmet Türk, HDP sözcüsü Osman Baydemir, HDP'li milletvekilleri Altan Tan, İmam Taşçıer, Dilek Öcalan ve Sibel Yiğitalp' in yanı sıra İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da protokolde yer aldı. 200'Tutuklu HDP Eş Başkanı  Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş yöresel kıyafetleriyle alana geldi.

DENİZ NAKİ ALANDA

Amed Spor oyuncusu Deniz Naki Newroz alanında yerini aldı. Diyarbakırlılar Naki ile bol bol fotoğraf çektirdi.

deniznaki Amed Spor oyuncusu Deniz Naki de alana geldi.

'NEWROZ'UN COŞKUSUNU REFERANDUMA TAŞIYACAĞIZ' 

DTK Eş Başkanı Leyla Güven açılış konuşması yaptı. Güven 2013 Newroz'unda okunan Abdullah Öcalan mesajının bütün dünyada tarafından takip edildiğini ve AK Parti'nin bu şansı değerlendirmediğini ifade eden Güven, "Ancak hükümetin savaşta ısrar ettiğini görüyoruz" dedi. Güven, " Newroz'un coşkusunu 16 Nisan'a taşıyacağız" diyerek, referandumda 'hayır' diyeceklerini ifade etti.

Diyarbakır'da yine 'tarihi' NewrozDiyarbakır'da yine 'tarihi' Newroz

'EŞBAŞKANLARIN MESAJI OKUNDU'

Cezaevindeki milletvekilleri ile belediye başkanları adına HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksedağ ile DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel'in Newroz mesajı okundu. Mesajda demokratik siyasetten vazgeçmeyeceklerini belirten eş başkanlar, büyün baskılara rağmen diz çökmeyeceklerini ve mutlaka kazanacaklarını ifade ettiler.

Diyarbakır, 2002'den sonra ilk defa Olağanüstü Hal koşullarında Newroz'u kutluyor. 2016 Newroz'u Diyarbakır'da sokağa çıkma yasakları ve güvenlik operasyonların gölgesinde kutlanmıştı. Öte yandan protokol ve basın akreditasyon kartlarının üzerinde bulunan Demirci Kawa fotoğrafını polis tarafından sansürlendi.

SUR VE CİZRE'DE ÖLENLER UNUTULMADI

Sur ve Cizre'de yaşamını yitirenler unutulmadı. Sur'da öldürülen Çiyager ve Cizre'de bodrumlarda öldürülen Mehmey Tunç'un posterleri sahneye asıldı.

surana

ATEŞ YAKILDI

Eşbaşkanların konuşmaların ardından Milletvekili Dilek Öcalan konuştu. Konuşmanın ardından Newroz ateşi yandı.

newrozates

'MUTLAKA KAZANACAĞIZ'

Ahmet Türk'ün sahneye çıkmasıyla alanda büyük bir coşku yaşandı. Ahmet Türk konuşmasında "Bu Newroz'un adı mutlaka kazanacağız Newroz'udur. Baskılara rağmen Kürt halkının mücadelesi kar topu gibi büyüyor. 2013'teki sürece geri dönülmeli ve halklar karşı karşıya getirilmemelidir. 16 Nisan'da Kürtler ne diyecekler diye soruyorlar. Referandum bütün halklar için önemlidir ama Kürtler için ayrıca önemlidir. Eşbaşkanlarımız tutuklu, 84 belediyemize el konuldu bunlara evet mi diyeceğiz? Hayır diyeceğiz elbette" dedi.

HDP'den 'Nevruz'a gitmediler' yanıtı: Emin misiniz?HDP'den 'Nevruz'a gitmediler' yanıtı: Emin misiniz?

'BARIŞI BİR SEÇİME DAHA KURBAN ETTİLER'

'Bir kez da başardınız ve korku barikatını coşkuyla aşarak Newroz alanına geldiniz' diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, 2013 Newroz'unda okunan Öcalan'ın manifestosunu hatırlattı ve "Barışı bir seçime kurban ettikler" dedi. Parti başkanları, belediye başkanları ve binlerce partilinin hapiste olduğunu söyleyen Baydemir, "Onlar özgürlük mahkumları. Onları cezaevine koyanlar zindancı başı olarak anılacaktır" diye konuştu. Giderek şiddetini artıran yağmur altında konuşmasını sürdüren Baydemir, "Referandumda Kürtler için, demokrasi ve eşitlik için hiçbir şeyin bulunmadığını belirterek, güçlü bir şekilde hayır diyeceğiz" dedi

100'DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Alanda bulunan balonların patlaması nedeniyle 3 kişi hafif yaralandı.

Kutlama sırasında ve sonrasında 100'ün üstünde kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyetin spor salonunda tutuluyorlar.

İstanbul'da Newroz ateşi yandıİstanbul'da Newroz ateşi yandı

Newroz'a bıçakla girmek isteyen bir kişi vurulduNewroz'a bıçakla girmek isteyen bir kişi vuruldu

Newroz alanında seyyar satıcı yasağıNewroz alanında seyyar satıcı yasağı

Etkinliği yaklaşık 400 yerli ve yabancı gazeteci de takip ediyor.

Newroz çağrılarında logolar kapatıldıNewroz çağrılarında logolar kapatıldı