Niğde'de gösteri yasağı Meral Akşener'den sonra kalkacak

Niğde Valiliği, 7 günlük gösteri yasağını bir güne düşürdü. Meral Akşener'in katılacağı toplantı da yasak kapsamında kaldı.

DUVAR – Niğde Valiliği, geçen hafta aldığı 7 günlük miting, toplantı ve gösteri yürüyüş yasağını, 1 güne düşürdü. Bu kararla eski MHP Milletvekili Meral Akşehir’in 21 Mart’ta katılacağı toplantı yasak kapsamında kaldı.

Niğde Valiliği’nden yapılan açıklamada, “emniyet güçlerinin çalışma sistemi yeni duruma göre maksimum seviyede tekrar düzenlenmiş olması nedeniyle” yasağın bir güne indirildiği belirtildi. Açıklama şu şekilde:

“Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. maddesi (m) bendi doğrultusunda; ilimiz genelinde devlet kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç açık ve kapalı alanda yapılacak olan her türlü yürüyüş, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, konferans, panel ve bildiri dağıtma gibi etkinlikler 20 Mart 2017’den 26 Mart 2017’ye kadar 7 gün süreyle yasaklanmıştı. Ancak, güvenlik birimleri tarafından anılan günlerle ilgili olarak yeniden risk analizi yapılmış, ülkemiz gündemi takip edilmiş, alınacak emniyet tedbirleri ile ilgili olarak emniyet güçlerinin çalışma sistemi yeni duruma göre maksimum seviyede tekrar düzenlenmiş olması nedeniyle ilgi onay yeniden düzenlenerek, Valilik Makamının 20.03.2017 Tarih ve 728 Sayılı Kararı İle 21 Mart 2017 salı günü (1) gün süreyle yasaklanmıştır”

Böylece, Meral Akşener’in 21 Mart’ta katılacağı Balkan Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği toplantı, 1 günlük yasak kapsamında kaldı. (DHA)