Yılmazer: Gülen grubunun önde gelen isimleri Hanefi Avcı ve Sabri Uzun'dur

Dink davasında yargılanan eski istihbarat şefi Ali Fuat Yılmazer, Gülen cemaatinin önde gelen isimlerinin Hanefi Avcı ve Sabri Uzun olduğunu iddia etti. Kızlarının gözaltına alındığını öğrenen Yılmazer, duruşmaya devam edemeyeceğini söyledi ve duruşma ertelendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali bulunan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 35 sanıklı davanın 40'ncı duruşması yapıldı. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer, Erhan Tuncel’in cinayetle ilgili bilgileri kendilerinden sakladığını savundu.

Öğleden sonraki oturumda kızlarının gözaltına alındığı öğrenen Yılmazer, "Bu halde duruşmaya devam etmek istemiyorum" dedi. Bunun üzerine duruşma ertelendi.

15 Temmuz darbe girişimi, Meclis'in bombalanması, onlarca kişinin katledildiği hatırlatılarak Gülen gurubunu terör örgütü olarak görüp görmediği sorulan Yılmazer, Gülen gurubunu terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 40'ıncı duruşmaya, tutuklu sanıklar eski İstihbarat Daire Başkanı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanıklar dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ile tarafların avukatları katıldı.

'MİT'TEN JANDARMADAN BİLGİ GELDİ'

Duruşmada tutuklu sanık Al Fuat Yılmazer’in çapraz sorgusu yapıldı. Yılmazer’e, Tahşiye gurubu ile ilgili çalışma yapıldığı halde Gülen gurubu ile ilgili olarak 2003 yılından sonra neden çalışma yapılmadığı sorusu soruldu. Yılmazer, Tahşiye gurubu radikalleştiği için onlar hakkında çalışma yapıldığını belirterek, “Tahşiye ile ilgili MİT’ten, jandarmadan bilgi geldi. Radikalliği, cihadist bağlantısı olduğu tespit edilmiş. Öbür taraftan ne gelmiş de ben yapmamışım” dedi.

Ali Fuat Yılmazer'in iki kızı gözaltına alındıAli Fuat Yılmazer'in iki kızı gözaltına alındı

15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenler ve Meclis'in bombalanması hatırlatılarak Gülen gurubunu terör örgütü olarak görüp görmediği sorulan Yılmazer, Gülen gurubunu terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

ÖNDE GELEN İSİMLER KİM?

Yılmazer, “Gülen gurubunun önde gelen isimleri kimlerdir” sorusunu, “Hanefi Avcı ve Sabri Uzun. Sabri Uzun ve Hanefi Avcı tarafından yapılandırılmıştır bu kadro ve o gurubun önde gelen isimleridir bunlar” şeklinde yanıtladı.

Bu davadan terörist olarak yargılandığını hatırlatan Yılmazer, “Şu anda ben teröristim. Benim bu dosyada terörist olarak yargılanmamı gerektirecek ne var. Bir gün bunları izah etmek durumunda kalmayacak mı Türkiye. Bu dosyada terör örgütü üyeliğini, yöneticiliğini gösteren bir evrak okuyun bana” dedi.

Yılmazer bir soru üzerine, ilk başta Erhan Tuncel’in cinayetle ilgisi olduğunu düşünmediğini belirterek, Tuncel’in sonradan kendilerinden bilgi sakladığını anladığını söyledi.

'BU HALDE DEVAM ETMEK İSTEMİYORUM'

Ali Fuat Yılmazer'e, öğleden sonra yapılan oturumda iki kızının bu sabah gözaltına alındığı bilgisi verildi. Yılmazer, "Bu halde duruşmaya devam etmek istemiyorum" dedi.

Mahkeme duruşmayı erteledi. (İSTANBUL/DHA)