FETÖ duruşmasında sakız krizi

Gazetecilerin yargılandığı Adana'daki FETÖ davasını izlemek için gelen IFJ temsilcisi Oliver Money Kyrle, duruşmada sakız çiğnediği gerekçesiyle salondan çıkarıldı. Duruşmayı izlemek için giden TGS yöneticileri ise salona alınmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana'da ETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında yerel televizyon ve gazete sahibi ile gazetecilerin bulunduğu 2'si firari, 2'si tutuklu 13 şüphelinin yargılanmalarına başlandı. Duruşmayı izleyen The International and European Federation of Journalists (IFJ- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu) temsilcisi Oliver Money Kyrle, uyarılara rağmen sakız çiğnemeye devam ettiği gerekçesiyle mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı.

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada tutuklanan gazeteciler Aytekin Gezici ve Abdullah Özyurt ile tutuksuz Yüksel Evsen, Taner Talaş, Hakan Bülent Yardımcı, Rıfat Söylemez, Ali Pekmezci, TGS Şube Başkanı Salim Büyükkaya, Abdurrahim Haklıkul, Mustafa Naim Yalçınel, Osman Palamut ile firari sanıklar Bilal Öğütçü ve Hasan Ertaş ilk kez hakim karşısına çıktı.

YER OLMADIĞI GEREKÇESİYLE GAZETECİLER ALINMADI

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar, TGS Ankara Şube Başkanı Sinan Tataroğlu ve IFJ Genel Sekreter Yardımcısı Oliver Money Kyrle, duruşmayı izlemek için adliye binasına geldi. Yer olmadığı için salona sadece Oliver Money Kyrle alındı.

Duruşmada savunma yapan şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. Bu sırada duruşmayı gözlemci olarak izleyen Oliver Money Kyrle'yi mahkeme başkanı, sakız çiğnememesi konusunda uyardı. Ancak sakız çiğnemeye devam eden Oliver Money Kyrle salondan çıkarıldı.

'YORGUNDUM, ÜZGÜNÜM'

Uzun yoldan gelmesi nedeniyle yorgun olduğunu belirten Oliver Money Kyrle, üzgün olduğunu söyledi.

Adliye önünde gazeticilere açıklama yapan TGS İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, fikir, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olduklarını belirterek, "Bizlerden isteseniz de terörist yaratamazsınız. Bugün TGS olarak Adana Şube Başkanımız Salim Büyükkaya ve diğer gazetecilerin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Örgütlerle bizim yakından uzaktan işimiz olmaz" dedi. (ADANA/DHA)