FETÖ sanığı iş adamı: Şamil Tayyar istedi biz de yaptık

FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla yargılanan iş adamı Volkan Kartlı "AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, CHP'den İlhan Cihaner'in seçilmemesi için her şeyin yapılmasını istedi. Bize broşürler verildi, biz de dağıttık" dedi. Kartlı, AK Parti'ye üye olup, yardımda bulunduğu için ihale aldığını da iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Denizli'deki FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında, örgüt üyesi oldukları ve örgüte finansal destek sağladıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 38'i tutuklu 67 iş adamının yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmada örgüt üyesi olduğu iddialarını kabul etmeyen Kartlısan Geri Dönüşüm Firması'nın sahibi Volkan Kartlı, seçim zamanlarında AK Parti'ye yardım ettiğini belirterek başka partiden olsaydı ihalelerin kendilerine verilmeyeceğini ileri sürdü.

Denizli 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonu haline getirilen Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde görülen davanının bugünkü 6'ıncı duruşmasında, akaryakıt istasyonu sahibi iş adamı Ali Ayrancı ile Kartlısan Geri Dönüşüm Şirketi'nin sahibi iş adamı Volkan Kartlı savunma yaptı.

'EMPERYALİST BİR ÖRGÜTÜN UŞAĞI OLAMAM'

Savunmasında 'emperyalist bir örgütün uşağı olamayacağını, kendi halinde bir iş adamı olduğunu' söyleyen Ali Ayrancı, cezaevinde kalp krizi geçirdiğini belirterek, "Geçirdiğim kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldım ve anjiyo oldum. 18 kilo verdim, doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Tanıklar ve gizli tanıkların hakkımdaki iddiaları tamamen asılsız ve iftiradır. Örgüt toplantılarına katılmadım" dedi.

'15 TEMMUZ'U FIRSAT BİLİP KUMPAS KURDULAR'

İddianamede, gizli tanığın ifadesine göre, FETÖ/PDY'nin önemli isimlerinden olduğu, maddi destek sağladığı ve ABD'ye gidip Fethullah Gülen'le görüştüğü, ondan yardım istediği ileri sürülen iş adamı Volkan Kartlı ise iddianamedeki suçlamaların tamamen asılsız olduğunu ve rakip firmalar tarafından uydurulduğunu iddia etti. Kartlı, şirketini çekemeyen rakip firmaların Merkezefendi Belediye Başkanı AK Partili Muhammet Subaşıoğlu, başkan yardımcıları ve kendisi hakkında cemaatçi olduğu yönünde şikayette bulunduğunu öne sürerek "Geri dönüşüm işini iyi yaptığım için belediye de benim şirketimle sözleşme imzaladı. ABD'yi gidip Fetullah Gülen'le konuştum iddiası tamamen iftiradır. Ben hiç ABD'ye gitmedim, 15 Temmuz'u fırsat bilip, bana kumpas kurdular" dedi.

'CUMHURBAŞKANIMIZ DA ÖDÜL VERDİ'

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Denizli Genç İş adamları Derneği'ne (DİAD) bazı siyasi isimlerle birlikte katıldığını söyleyen Kartlı şöyle devem etti: "Siyasilerle birlikte DİAD'ın toplantılarına katıldım. DİAD popüler bir dernek haline gelmişti. Cumhurbaşkanımız da ödül vermişti. Derneğin her programına devlet büyükleri katıldı. Terörle bağlantısını düşünmedim. Derneğe siyasilerle birlikte girdim. 17-25 Aralık sürecinden sonra Halil Pekdemir, AK Parti Milletvekili Şahin Tin, Ali Aygören ve Can Pekdemir ile birlikte toplantı yaptık. Halil Pekdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın DİAD'ın üst kuruluşu olan Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'ndaki (TUSKON) bir konuşma nedeniyle dernekten istifa etmemiz gerektiğini söylediğini hatırlattı. Biz de Reis'imizin bu isteğiyle topluca istifa ettik."

Kartlı'nın 'Reis' tanımlamasının ardından mahkeme başkanı araya girerek, "Reis diye kast ettiğiniz kişi Cumhurbaşkanı değil mi? O halde Cumhurbaşkanı sıfatını kullanınız" diyerek uyardı.

'KAYYIM YÜZÜNDEN İFLAS ETTİM'

FETÖ/PDY kapsamında tutuklandığı için şirketine el konulduğunu belirten Kartlı, "Benim şirketim Türkiye'de örnek bir şirketti, tutuklandıktan sonra 100'e yakın çalışanım, işten ayrılmış, Kayyum şirketimi iyi idare edemediği için iflas ettim" dedi.

'ŞAMİL TAYYAR BROŞÜR VERDİ BİZ DE DAĞITTIK'

Kendisinin AK Parti üyesi olduğunu ifade eden Kartlı, "Şirket olarak seçim dönemlerinde AK Parti'ye yardım ettik. Zaten başka partiden olsaydım, bana ihaleler verilmezdi. Hatta bir gün AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Denizli'de düzenlenen bir toplantıya geldi. Bu toplantıya DİAD ve başta sivil toplum kuruluşları ile AK Parti il örgütü de katıldı. Toplantıda Şamil Tayyar, o dönem Denizli'den CHP'den milletvekili adayı olan İlhan Cihaner'in seçilmemesi için her şeyin yapılmasını istedi. Bize broşürler verildi, biz de dağıttık" dedi.

'BELEDİYE BAŞKANI TANIK OLARAK DİNLENSİN'

Kartlı'nın avukatı Ali Koyuncu, Merkezefendi Belediye Başkanı AK Partili Muhammet Subaşıoğlu'nun tanık olarak dinlenmesini istedi. Koyuncu, "BİMER'e başkan Subaşıoğlu ve yardımcılarıyla ilgili şikayet edildiği için müvekkilimde soruşturmaya dahil edilmiş. Başkan Subaşıoğlu hakkında FETÖ/PDY ilgili iddiada bulunulduğundan, bu yönde başkan hakkında soruşturma yapılıp, yapılmadığının araştırılmasını istiyoruz. Müvekkilim bu kişiyle şikayet edilmiştir, başkanın tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz" dedi. (DENİZLİ/DHA)