Hürriyet'ten 'Karargâh rahatsız' savunması

Hürriyet gazetesinden yapılan açıklamada, 'Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt' haberinin Genelkurmay'ın kurumsal bilgilendirmesine dayandığı belirtildi. İç sayfada kullanılan 'Karargâh rahatsız' başlığının ise Genelkurmay'a yönelik iddiaların yarattığı duruma açıklık getirmek amacıyla atıldığı belirtilerek, "Maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir" nitelemesi yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hürriyet gazetesi, 'Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt-Karargâh rahatsız' haberine ilişkin eleştirilere, yazılı açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada, gazetenin 25 Şubat 2017 tarihli nüshasının birinci sayfasında 'Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt' manşetiyle yayımlanan haberin tümünün, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Temsilcisi Hande Fırat'a, soruları üzerine yapılan kurumsal ‘bilgilendirme’ye dayandırılarak kaleme alındığı bilgisi verildi.

Açıklamada, haberin hazırlanış sürecine ilişkin, şu ifadelere yer verildi:

"Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından 'İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor' başlığının üstünde kullanılan 'Karargah Rahatsız' ifadesi Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet'in haberindeki 'rahatsızlık' ifadesi,  Genelkurmay Başkanı’nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır.  Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay'da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir.

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz.

Hürriyet gazetesinde Sedat Ergin görevden alındı, Fikret Bila geldiHürriyet gazetesinde Sedat Ergin görevden alındı, Fikret Bila geldi

Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur.

Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır. "

Bu haberin ardından Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin görevden alınırken, yerine Fikret Bila getirildi.

(HABER MERKEZİ)