Hürriyet'ten 'Karargah rahatsız' açıklaması

Hürriyet gazetesi "Karargah rahatsız" haberiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada haberin kasıtlı olarak çarpıtıldığı ve linç kampanyası yaratıldığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hande Fırat imzasıyla yayınlanan “Karargah rahatsız” başlıklı haberle ilgili, Hürriyet gazetesinden açıklama geldi. Haberle ilgili olarak eleştirilere yanıt verilen açıklamada, sosyal medya internet sitelerinde haberin kasıtlı şekilde çarpıtıldığı savunuldu. Açıklamada, "Hürriyet’in bu haberi için kasıtlı bir şekilde, vicdansızca 'darbe kışkırtıcılığı' iddiası ortaya atılmış, suçlamalar bu haberde sorumluluğu olan Hürriyet mensuplarının yargılanması talebine kadar uzanan bir linç kampanyasına dönüşmüştür" denildi.

Hürriyet gazetesinde bugün yayımlanan "Karargah rahatsız" başlıklı haberde, Genelkurmay Karargahı'nda Orgeneral Hulusi Akar'a yönelik eleştiriler olduğu ve "rahatsızlık" yaşandığı iddia edilmişti.

Cem Küçük: Hande Fırat kredini bitirdin!Cem Küçük: Hande Fırat kredini bitirdin!

Haber, sosyal medyada eleştirilerin odağı oldu. Birçok kişi haberi "darbe kışkırtıcılığı" olarak nitelendirdi. Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesi yazılı açıklama yaptı.

Haberin kasıtlı olarak çarpıtıldığı belirtilen açıklamada, haberin hem "darbe kışkırtıcılığı" hem de "evet oylarına destek" şeklinde nitelendirildiği ifade edildi. Suçlamaların "kötü niyetli" olduğu savunulan açıklamada, "15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul’daki merkezi bizzat kalkışmaya katılan askerlerin işgaline uğramış olan Hürriyet Gazetesi demokrasiden yana kuvvetli bir duruş ortaya koymuştur. Hürriyet’in demokrasiye olan taahhüdünü sorgulamak kimsenin haddine değildir" ifadeleri kullanıldı.

Genelkurmay: Başörtüsü için bize danışılmadıGenelkurmay: Başörtüsü için bize danışılmadı

Hürriyet gazetesinde yapılan açıklama şu şekilde:

"Gazetemizin 'Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt' başlığını taşıyan dünkü manşet haberi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar hakkında son dönemde kamuoyunun belli kesimlerinde ve bazı medya çevrelerinde sıkça gündeme getirilen eleştirilerin, yapılan spekülasyonların Genelkurmay karargahında nasıl değerlendirildiğini konu alıyordu. Bu haberde her bir eleştirinin tek tek yanıtı veriliyordu.

AK Parti'den Hande Fırat'a destekAK Parti'den Hande Fırat'a destek

Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’ın imzasını taşıyan bu haberin çok çirkin ve maksatlı bir şekilde olmaması gereken bir mecraya çekilmek istenmesini ibretle izliyoruz. Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Hürriyet’in bu haberi için kasıtlı bir şekilde, vicdansızca 'darbe kışkırtıcılığı' iddiası ortaya atılmış, suçlamalar bu haberde sorumluluğu olan Hürriyet mensuplarının yargılanması talebine kadar uzanan bir linç kampanyasına dönüşmüştür.

Bir bu kadar ilginci, farklı bir kesimin aynı haberi anayasa referandumunda 'evet' oylarına destek olarak yorumlayıp, arkasında AK Parti tabanındaki kararsızlara 'safları sıklaştırın' mesajı içeren bir algı operasyonunun yattığını ileri sürmesidir. Sonuçta birbirine tümüyle zıt çizgideki kesimler aynı haberle ilgili olarak farklı niyetler atfetmek suretiyle Hürriyet’e saldırmak konusunda aynı çizgide buluşmuş oluyor.

Bütün bu suçlamalar kötü niyetlidir. Hürriyet’in haberi dikkatli bir şekilde okunduğunda, metnin son zamanlarda Orgeneral Akar’a yöneltilen eleştirilere dönük yanıtları içerdiği görülebilir. Üstelik, bu eleştirilerin hükümete yakın çevreler değil, hükümete muhalif kesimlerden kaynaklandığı bir sır değildir.

Hürriyet, bu haberde yalnızca gazetecilik saikleriyle hareket etmiştir. Gazetemizin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, habercilik amacıyla Orgeneral Akar’a yönelik söz konusu eleştiri ve suçlamaları Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’ne sormuş, aldığı yanıtları da yine gazetecilik ölçüleri içinde haberleştirmiştir.

Neresinden bakılırsa bakılsın, sadece gazetecilik söz konusudur. Bunun dışında söylenecek her şey yalandan ibarettir.

Bu hadise başlı başına, Türkiye’de iftirada sınır tanımazlığın en uç örneklerinden biri olarak hafızalara yerleşecektir. Herkesin kabul ettiği üzere, sergilediği gazetecilikle darbe girişiminin püskürtülmesinde ve demokrasimizin korunmasında hayli önemli bir rol oynamış olan Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’a atılan bu iftiranın pespayeliğini en iyi değerlendirecek olan Türk kamuoyunun sağduyusudur.

15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul’daki merkezi bizzat kalkışmaya katılan askerlerin işgaline uğramış olan Hürriyet Gazetesi demokrasiden yana kuvvetli bir duruş ortaya koymuştur. Hürriyet’in demokrasiye olan taahhüdünü sorgulamak kimsenin haddine değildir."