Gazeteci Aslı Ceren Aslan tutuklandı

Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan, tutuklandı. Aslan, 'sınır ihlali yapmak' ve 'örgüt üyeliği' ile suçlanıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan, Suriye ve Rojava’ya geçerek gelişmeleri takip etmek için gittiğiŞanlıurfa’da tutuklandı.

Özgür Gelecek gazetesi, Aslan’ın Şanlıurga'da 9 Şubat’ta gözaltına alındığını ve dört günlük gözaltı süresinin ardından tutuklandığını duyurdu. Hakkında sınır ihlali ve örgüt üyeliği suçlamalarıyla tutuklama kararı verilen Aslan'ın suçlamaları reddettiği belirtildi.

GÖZALTINDA ÇIPLAK ARAMA VE DARP

Bianet’e konuşan Aslan’ın Avukatı Kübra Gündüz, “Gazetecilik yapmaya çalışırken sınır ihlalinden yakalanan Aslı Ceren Aslan, hiçbir delil olmamasına karşın örgüt üyeliğinden suçlandı ve tutuklandı” dedi.

Aslan’ın gözaltında darbedildiğini, Ceylanpınar Jandarma Komutanlığı'nda ve Şanlıurfa Terörle Mücadele Şubesi'nde çıplak aramaya maruz kaldığını belirten Gündüz “Hukuka aykırı bir tutuklama yapılıyor. Bu tutuklama muhalif basına yöneliktir” dedi.

Gündüz, Aslan hakkında Özgür Gelecek Yazı İşleri Müdürü olduğu için çok sayıda dava bulunduğunu da kaydetti.

Aslı Ceren Aslan, Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.