Suruç bombacısı katliamdan önce Emniyetin önünden geçmiş

Suruç iddianamesinin yayınlanmasının ardından yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Katliamcı Abdurrahman Alagöz katliamdan hemen önce Emniyet'in önünden geçmiş, canlı bomba yeleğiyle Suruç sokaklarında dolaşmış.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te düzenlenen ve 33  kişinin yaşamını yitirdiği, 100’den fazla kişinin de yaralandığı katliamı gerçekleştiren canlı bomba Abdurrahman Alagöz’ün patlamadan 2.5 saat önce Emniyetin önünden geçtiği, ilçede dolaştığı ortaya çıktı. 18 ay sonra hazırlanan IŞİD'in gerçekleştirdiği Suruç katliamına ilişkin iddianamede 2’si Suriye’de olan 3 kişi için 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; soruşturma kapsamında, canlı bomba Alagöz’ün Suruç’ta dolaşırken kameralara yansıyan görüntülerine ulaşıldı. İddianameye de giren Mobese ve güvenlik kamera görüntülerine göre Alagöz, canlı bomba yeleği giymiş vaziyette, elini kolunu sallayarak Suruç sokaklarında dolaşmış.

Alagöz, 20 Temmuz 2015 günü ilk olarak 11 Nisan Mahallesi tarafından saat 09.01.55’te yaya olarak Harmaniş Traktör isimli işyeri güvenlik kameralarına takıldı.

Alagöz, yaya olarak saat 09.07.45’te ilçe emniyet müdürlüğü önünde kurulu bulunan Mobese kameralarından 11 Nisan (Aligör) Mahallesi tarafından geldi.

Alagöz, saat 09.12’de ilçe emniyet müdürlüğünün önünde yolun karşısına geçti. Bu sırada emniyet önünde polis otobüsü ve minibüsü olduğu görülüyor. Buna karşılık üzerinde bomba yeleği olan Alagöz’ün fark edilmemesi katliama davetiye çıkardı.

09.22’de PTT önüne gelen Alagöz, meydan yönüne yürümeye devam etti.

Alagöz, saat 09.28 olduğunda ilçedeki polis merkezi önüne ulaştı ve meydan istikametine doğru yürümeyi sürdürdü. İstiklal Caddesi, Uzun Çarşı, meydan, Atatürk Bulvarı, Mürşitpınar Caddesi’ndeki kameralara takılan Alagöz, Atatürk Bulvarı Polis Lojmanları önünde kurulu bulunan Mobese kamerasından saat 09.37.34’te görüldü.

10.06.17’de Helebigel isimli internet kafeye yönelen Alagöz, 11 dakika sonra çıktı ve ilçe meydanına doğru yürüdü ardından Cadde İnternet Kafe’ye girdi. Burada yaklaşık bir saat kalan Alagöz, 11 Nisan Caddesi İlçe Emniyet Müdürlüğü yönüne bakan kameradan saat: 11.35.40’ta Amara Kültür Merkezine yöneldi.

Amara Kültür Merkezi önünde saat 11.45.36’da kameraya takılan Alagöz, buradan Amara Kültür Merkezi’ne bakarak geçiş yaptı ve yolun karşısına geçerek Altınova Camisine saat 11.47.49’da girdi.

Altınova Camisi’nden saat 11.53.38’de çıkan Alagöz, yine Amara Kültür Merkezi tarafına yolun karşısına geçti, 12.00.40’da Amara Kültür Merkezi’nin bahçesine giriş yaptı.

Basın açıklamasının yapıldığı sol tarafa doğru yönelen Alagöz, burada kalabalık içerisinden MOBESE kamerasının kısıtlı olarak gördüğü açıdan yerini değiştirdi ve kamera saati 12.02.10’u gösterdiğinde patlama meydana geldi.

surucic surucic2