'Mahkemenin iade yerine beraat yetkisi de var'

Modacı Barbaros Şansal hakkındaki iddianame mahkeme tarafında kabul edilmedi. Hakim Nuh Hüseyin Köse, mahkemenin iade yerine beraat ve tahliye kararı da verme yetkisinin olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Modacı Barbaros Şansal hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamasıyla hazırlanan iddianame, mahkeme tarafında reddedildi. Mahkemenin "eksik hususların giderilmesi gerekçesiyle" iddianameyi iade ettiği belirtildi.

Şansal'ın tutukluluk hali ise devam edecek. Yargıçlar Sendikası üyesi hakim Nuh Hüseyin Köse, mahkemenin suç delili olmadığı için iddianameyi iade etmek yerine, beraat ve tahliye kararı verme yetkisinin olduğuna dikkat çekti. Köse, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Mahkemelerin, 'suç delili yok' diye iddianameyi iade yerine, derhal beraat ve tahliye kararı verme yetki ve görevleri de var" ifadelerini kullandı.

Şansal'ın avukatı Efkan Bolaç da, "Barbaros Şansal hakkında düzenlenen iddianameyi İstanbul 43. Asliye ceza mahkemesi kesin ve inandırıcı delil yok diye reddetti" demişti.

Barbaros Şansal için 'ret' kararıBarbaros Şansal için 'ret' kararı