Anayasa gerekçesi Avrupa'da geçmedi

Hükümet Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yapılacak Türkiye görüşmeleri ve olası oylamayı erteletmek için anayasa görüşmelerini öne sürerek erteleme istedi ancak olumlu yanıt alamadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’deki gelişmelerin görüşüleceği ve Türkiye’ye yönelik 'denetleme' kararının alınabileceği belirtilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) hükümetten, “Anayasa oylamamız var, gelemiyoruz, erteleyin” başvurusu gitti. Ancak yanıt olumsuz oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç'in haberine göre, anayasa değişikliği üzerindeki oylamalarının bu hafta sonuna kalmadan bitmesi beklenirken, AKPM’nin 23-27 Ocak oturumuna için sunulan oylama gerekçesi erteleme için yeterli olmadı. Konsey’den birçok yetkilinin AK Parti heyetine, oylama yapılıp yapılmayacağına 23 Ocak günü karar verileceğini belirterek, “Oylamanızı bitirip gelin” yanıtı verdi. Geçen hafta ise AKPM’nin denetim sonrası sürecinden sorumlu iki raportörü durum tespiti amacıyla Türkiye’ye geldi. Heyet Türkiye ile ilgili raporlarının işaretini ise ziyaretin ardından yaptıkları açıklamada verdi.

'CANLI YAYIN YAPILMALI'

Raportörler Ingebjorg Godskesen ve Marianne Mikko ziyaretin ardından yaptıkları açıklamada şu mesajları verdi:

* Türk yetkililer, referandum yoluyla başkanlık sistemini kuracak ve ciddi biçimde Türkiye’deki siyasi sistemi değiştiren olan anayasa değişiklik teklifini getirmekte kararlıdır.

* Türk anayasasına göre gizli oy sağlanmalıdır, parlamentodaki tartışmalar canlı olarak verilmelidir.

* Türk halkının yaşayacağı siyasi sisteme kendi karar verme hakkı temeldir ama yenilenen anayasanın Avrupa Konseyi standartlarıyla uyumlu olması gerekir. Bu çerçevede bu değişikliğin güçler ayrılığını ve yargı bağımsızlığını sağladığı konusunda ciddi endişelerimiz var. OHAL altında referandum yapılması ciddi riskler doğuracaktır.

Etiketler Anayasa Avrupa oylama