Hasan Ferit Gedik davası: Çete liderine tahliye

Gülsuyu'nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan yürüyüşte, Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesiyle ilgili davada, sanık Mesut Tarhan tahliye edildi. İddianamede Tarhan'ın çete lideri olduğu belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu mahallesinde 2013 Eylül'ünde uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşü sırasında Hasan Ferit Gedik'in ateş açılarak öldürülmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına ilişkin davaya devam edildi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 29. celsesi görülen duruşmaya 6'sı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu blokta asansörler devre dışı bırakıldı. Adliye içinde de polis ekipleri hazır olarak bekledi.

SAVCI EVRAKLARI İSTEDİ

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı dosyayı incelediğini belirterek Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi, Gökhan Aktaş'ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinde bulunan kovanların daha önce Ayhan Koca'nın ikametine ateş edilmesi olayında kullanıldığının belirtildiğini kaydetti. Bu saldırılara ilişkin evrakları Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden isteyen savcı, silahların olay tarihlerinde kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı yönünden hazırlanan raporların da emniyetten istenmesini talep etti.

Mahkemade savunma yapan tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, "38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul'da değildim. Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız" dedi.

'NEDEN SİLAH TAŞIDIĞIMI KİMSE SORMUYOR'

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Emrah Ok ise, "Ben neden silah taşıyorum kimse sormuyor. Kapımın önünde 3 kez silahlı saldırıya uğradım. Gülsuyu mahallesinde silahlı, maskeli gezen insanlar var. DHKP-C terör örgütü beni ve ailemi tehdit ediyor. Biz çete değiliz. Aynı mahallede oturuyoruz" diye konuştu.

Söz alan diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen Mesut Turhan'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart tarihine erteledi. (İSTANBUL/DHA)