İstanbul'da elektrik rezaleti

Kar yağışının etkili olduğu İstanbul'da onlarca mahalleye elektrik verilemiyor. BEDAŞ'ın internet sitesinde kesinti yaşanan yerlerin bilgisi dahi verilmiyor. ALO 186'dan yapılan bilgilendirmelere göre ise çok sayıda ilçede, belirtilen saatlerde arızalar giderilemedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da kar yağışı başta ulaşım olmak üzere birçok sıkıntıyı beraberinde getirirken, elektrik kesintileri İstanbulluların kabusuna dönüştü.

Fatih, Küçükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Güngören, Bayrampaşa, Şişli, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Esenler, Sultangazi, Sarıyer, Beyoğlu  ve Beşiktaş ilçelerinde onlarca mahalleye elektrik verilemiyor.

Pazar günü öğleden sonra başlayan kesintilerin ne zaman sona ereceği konusunda ise BEDAŞ'tan sürekli çelişkili bilgiler veriliyor.

Çok sayıda kesinti için BEDAŞ'ın Alo 186 numaralı bilgi hattından önce, "Pazar saat 24.30'da arızanın giderilerek, elektrik verilmesi planlanmaktadır" denildi. Ancak arızalar bu saate kadar giderilemezken, bugün sabah saatlerinde bu kez 15.30'da elektrik verileceği bildirildi.

ARIZALAR GİDERİLEMİYOR

Alo 186'dan öğleden sonra yapılan bilgilendirmede ise bu kez başta Şişli olmak üzere arızanın giderilme saati 19.00'a çekildi. Bu saatte de elektrik verilemeyince, bu kez saat 21.00'e ertelendi arızanın giderilme zamanı.

Twitter üzerinden hizmet veren 'Bedaş destek hattı'ndan ise arızaların giderilme saati konusunda tahmini de olsa bir yanıt verilmezken, her soruya, sadece 'arıza kaydı alınmıştır' yanıtı veriliyor.

Kesinti yaşanan ilçelere elektrik verilme saatinin ise dördüncü kez ertelenip ertelenmeyeceği ise merak konusu.

KESİNTİLERDE REKOR ARTIŞ

Elektrik Kesinti Endeksi Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, aralık ayında elektrik kesintilerinin yıllık bazda yüzde 22.34  arttığına dikkat çekerek, "Plansız kesintilerdeki rekor artış, planlı kesintileri gölgede bıraktı” dedi.

Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) 2016/Aralık dönemine ilişkin verileri açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu EKE Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) tarafından elektrik enerjisi hizmet kalitesinin saptanması amacıyla 2015 yılı mart ayından bu yana, “Elektrik Kesinti Endeksi” oluşturulduğunu belirtti.

tablo1

Aralık ayında gerçekleşen 87.931,5 saatlik kesintinin, bir önceki yılın aralık ayına göre, yüzde 22.34 oranında artışa işaret ettiğini vurgulayan Yanılmaz, en çok ve en az kesinti yapılan illeri şöyle açıkladı:

“2016 yılı Aralık döneminde il bazında en yüksek planlı elektrik kesintisi gerçekleşen beş il; İzmir (7.303 saat), Antalya (5.245 saat), Konya (4.470 saat), Ankara (3.829 saat), Bursa (3.064 saat); en az planlı elektrik kesintisi gerçekleşen iller; Ardahan, Gümüşhane, Kars (kesinti yok), Muş (2 saat), Bayburt (3 saat) oldu.”

(HABER MERKEZİ)